Durrës, priten pemët 50-vjeçare, ja çfarë do të mbillet në vend të tyre (VIDEO)

Postuar: 03/04/2017 - 16:15

8 rrape gati 50- vjeçarë janë prerë  për t`u zëvendësuar, me drurin dekorativ të “ashias”, ose siç njihet në latinisht “ileks agustifolia”.

Rrapet që gjendeshin në lagjen numër 11, në rrugën “Hafiz Podgorica” ose tek tregu i ish-valutës, prej kohësh ishin kthyer në një shqetësim serioz dhe burim aksidentesh për këmbësorët dhe automjetet.

Fadil Ago, kryetar i Degës së Shërbimeve në Ndërrmarrjen e Gjelbërimit deklaroi për “Durrëslajm” se cikli biologjik i këtyre rrapeve kishte ardhur në fund dhe bashkia vendosi që të përshtasë një bimësi tjetër në këtë zonë.

“Do të bëhet rikualifikimi i kësaj zone, pasi gjelbërimi ekzistues ishte i papërshtatshëm. Mbyllja e ciklit të këtyre bimëve, ndotja që shkaktohej nga mijëra zogj që qëndronin në këto pemë, si dhe thyerja e degëve nga fortunalet e ndryshme duke rrezikuar aksidente, bëri që të ndërmerrej ky hap. Gradualisht do të bëhet edhe rishikimi i pemëve të tjera në krahun tjetër të rrugës, që janë po aq problematike për t’u ndërhyrë”, -pohoi Ago.

Në vend të drurëve të rrapeve kjo zonë do të gjelbërohet nga 15 pemë të tjera të “ashias”. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndërkohë që çështja e importit dhe riciklimit të plehrave në Shqipëri, ka shkuar “teh më teh e thikë më thikë” në vendin tonë, Ministri i

   Larmia e produkteve në treg bën që ditët e sotme qytetarët të kenë mundësinë që të zgjedhin më të mirat, me cilësoret e mbi të gjitha

Nisja e procesit mësimor dhe e aktivitetit në kopshte dhe çerdhe ka bërë që të gjithë qendrat shëndetësore, mjekët e familjes dhe pediatr

Klodiani ishte 22 vjeç kur u përball me dramën më të rëndë të jetës së tij, faktin që ishte infektuar me virusin HIV.

Një 41-vjeçar është arrestuar pasi ka plagosur me sëpatë në dorë, një 18-vjeçar.

   Koalicioni “Drejtësi për të gjithë” organizoi në Durrës forumin “Për një gjyqësor të pavarur dhe profesional, bashkëpuno edhe ti”.

Emisioni investigativ “BOOM” i është rikthyer denoncimit të 12 majit të një vajze 18-vjecare nga Elbasani, e cila ka dëmtuar shtyllën kur

Vogëlushja 2-vjeçare Altea Jubi nga Peqini, që u dogj disa muaj më parë në pjesën më të madhe të trupit pasi ra në një tenxhere me qumësh

217 milionë lekë të reja, ka planifikuar bashkia e Durrësit për investime në fushën e arsimit për vitin 2017.