Durrës. Punonjësit e portit dhurojnë gjak në dy ditë

23/12/2013 - 14:48

DURRËS, 23 dhjetor 2013 – Drejtoria e përgjithshme ekzekutive e kompanisë publike “Autoriteti Portual Durrës sha”, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar dhe Bankën Lëvizëse të Gjakut kanë organizuar me datë 20 dhjetor 2013, ditën e parë të fushatës së dhurimit të gjakut, njofton zëdhënësja Vilma Hoxha. Veprimtaria ku marrin pjesë të gjithë punonjësit portualë zhvillohet në mjediset e shërbimit mjekësor pranë APD-së dhe vazhdoi edhe më 23 dhjetor 2013, ditën e dytë të dhurimit. Fillimisht çdo dhurues i nënshtrohet matjes së tensionit arterial, temperaturës dhe nivelit të hemoglobinës për të përcaktuar gjendjen shëndetësore para dhurimit. Pranë mjediseve janë në gatishmëri të plotë dy autoambulanca, ajo e portit, e cila do të asistojë në rast nevoje për dhuruesit e gjakut dhe një e dytë e mundësuar nga Banka e Dhurimit të Gjakut. Stafi mjekësor i portit është i pranishëm me një personel të përbërë nga 3 mjekë, 2 ndihmësmjekë dhe dy shoferë, të gatshëm të përballojnë ndihmën e parë dhe rastet e emergjencave mjekësore.

 

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe banorët e lagjes numër 7 në Durrës kanë mbajtur frymën pezull pas tërmetit të 26 nëntorit.

 “Buxheti i vitit 2020 është buxheti i rindërtimit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve, pa cenuar shërbimet për qytetarët” - Kështu u

Psikologia Valbona Treska ka dhënë mesazhin për të gjithë qytetarët që janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit që t'i drejtohen atyre dhe m

Klement Çupi, ishte një ndër viktimat e tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

Shkrimtarja e njohur për fëmijë, Myzejen Konduri, njëkohësisht edhe Producente e Miss & Mr Durrësit dhe Miss & Mr Turizmi, bashkë

Rrëfime tronditëse vijojnë të vijnë nga Thumana, aty ku prej mëngjesit të 26 nëntorit ka pllakosur dhimbja, trishtimi dhe zia, ndërsa e g

Shërbimi shëndetësor po ofrohet pa ndërprerje pranë pikave të emergjencës dhe në hotele ku janë akomoduar familjet e mbetura pa strehë si

Kishte mbledhur me ditë, javë e muaj për të realizuar udhëtimin e ëndrrave të saj, një shëtitje në Paris, por ka vendosur t’i japë kursim

Një nënë nga qyteti i Durrësit, e cila u detyrua të largohej pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, ka sjellë në jetë djalin e saj në spita