Durrës. Rama: Fëmijët e policëve të vrarë të ndihen krenarë për prindërit e tyre

27/12/2013 - 20:36

DURRËS, 27 dhjetor 2013 – Fëmijët e policëve të vrarë në detyrë u akomoduan dy ditë në mjediset e shtëpisë së pushimit të Ministrisë së Brendshme (në thjeshtligjërim: “Konvaleshencë”) në Plepa të Durrësit. Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri si dhe kreu i Policisë së Shtetit, Artan Didi, mori pjesë më 27 dhjetor 2013 në një veprimtari të organizuar me fëmijët e policëve të vrarë në detyrë, në kuadër të festave të fundvitit. Rama tha se këto familje janë një amanet për shtetin, që do nderohet në nivelin më të lartë. Kreu i qeverisë garantoi familjet e policëve të rënë në krye të detyrës, se qeveria e tij do të jetë gjithmonë në mbështetje të tyre. “Uroj që viti 2014 të jetë për ju një vit ëndrrash dhe shpresash të mundshme, për fëmijët të jetë një vit gëzimi dhe për familjen tuaj një vit paqeje dhe qetësie, duke iu garantuar se ne do bëjmë gjithçka që na takon, për të bërë më të mirën që asnjë nga fëmijët e dëshmorëve të policisë të mos ndihet asnjëherë vetëm. Unë dua sinqerisht t’ju uroj dhe t’ju garantoj që me gjithë vështirësitë, kushtet nuk na lejojnë të bëjmë gjithçka që do donim të bënim, por ne do bëjmë të pamundurën për ju. Dera jonë do jetë gjithmonë e hapur dhe përpjekja jonë për t’iu përgjigjur pozitivisht çdo kërkese nuk do të mungojë asnjëherë. Këta fëmijë duhet të ndihen krenarë për prindërit e tyre dhe të sigurt, pasi nuk do të mungojë kujdesi, solidariteti dhe përkujdesja e shtetit përmes Ministrisë së Brendshme dhe gjithë strukturave që janë të vetëdijshme, se ky është një amanet që do ta nderojmë në nivelin më të lartë”, -u shpreh Rama. Kryeministri bëri publik edhe një vendim të qeverisë, ku Forcave Speciale të Policisë së Shtetit u garantohej një trajtim i posaçëm shëndetësor në rast nevoje dhe shpenzimet i shlyen shtetit. “Kemi dashur të organizojmë një festë për fëmijët, me ndërgjegjen dhe vetëdijen se asgjë në këtë botë nuk mund të zëvendësojë prindin që mungon. Por me përpjekjen tonë maksimale, mbi të gjitha njerëzore, dhe pastaj institucionale, ne jemi këtu për të ndërtuar sadopak një familje të përbashkët, që është Policia e Shtetit. Ndaj konsiderojeni që të gjithë në bashkë ndërtojmë dita-ditës shpirtin e familjes që na mban lidhur. Do gjendemi gjithmonë afër jush, jo vetëm në festa, dhe do mundohemi të jemi aty për të zëvendësuar sadopak atë që ju mungon.”- u shpreh në fjalën e tij, ministri Saimir Tahiri. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Artan Didi vlerësoi se është detyrim i drejtuesve të policisë që të gjenden pranë familjeve të efektivëve të rënë në krye të detyrës. Pakot me dhurata dhe në vlerë monetare ishin përgatitur nga punonjës të policisë në të gjithë vendin si dhe biznesi privat.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Elona Kuburja, 15-vjeçarja që u dërgua në Turqi për mjekim të specializuar, pasi vuante nga një sëmundje e rrallë, ka ndërruar jetë.

Kompania Smart Center Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajnimit

Instituti i Shëndetit Publik del me deklaratë lidhur me fluksin e pacientëve te reparti Infektivit në qendrën shëndetësore “Nënë Tereza”.

*Biznesi i farmaceutikës po sheh një periudhë lulëzimi, teksa importet e ilaçeve në sasi u rritën me 21% gjatë 7-mujorit 2019

Nga janari i këtij viti janë 16 pacientë që kanë kryer transplatin e veshkave falas ndërsa nga fillimi i financimit të paketës së transpl

Në një lidhje telefonike nga Greqia në emisionin "Me zemër të hapur" në News24, motra e Indrit Çelës, Eranda kërkon drejtësi për vëllain

Dekani i Fakultetit të Studimeve Profesionale në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Prof. As. Dr.

Popullsia e Shqipërisë po tkurret me një ritëm të shpejtë, lindjet po bien dhe popullsia po shkon drejt plakjes.

Emisioni “Stop” në Tv Klan denoncoi mbrëmjen e së martës një rast prostitucioni në Tiranë pranë qendrave të banuara dhe që ishte kthyer n

Emisioni “Stop” ka publikuar mbrëmjen e sotme me zë dhe figurë një tjetër kamera të fshehtë. Prostitucion në rrugë e pranë pallateve.