Durrësi. Prefekti, mbledhje kundër trafikut të “mishit të bardhë”

17/12/2013 - 17:38

DURRËS, 17 dhjetor 2013 – Durrësi, si qendër e madhe turistike dhe portuale është shënjestër e trafikantëve të “mishit të bardhë”, si për “konsum” në hotele dhe shtëpi publike ilegale, ashtu dhe për transitin nëpërmjet portit. Të paktën 8 raste trafikimi të vajzave nga 16 deri në 22 vjeçe, kryesisht nga zonat rurale, rezultojnë të jenë kthyer nga Italia për vitin 2013. Për këtë arsye, më 17 dhjetor 2013, paradite, institucioni i prefektit organizoi një mbledhje të zgjeruar të komitetit antitrafik, me pjesëmarrjen e policisë, shërbimit social, dhe strukturave të tjera, për luftën antitrafik. Në kuadrin e zhvillimeve të reja kjo veprimtari është sofistikuar, ndërsa komiteti nuk ka qenë funksional, deklaroi prefekti i Durrësit Roland Xhelili. Drejtori i policisë Perlat Çullhaj, u shpreh se policia ka barrën kryesore në këtë komitet, duke theksuar se duhet bashkëpunim me të gjithë faktorët, e shoqërisë civile, për të arritur rezultate konkrete, sepse rezultatet mungojnë. Shërbimi social në Durrës ka trajtuar rastet, duke i ndarë në 5 raste potenciale të trafikimit dhe 3 viktima të trafikimit, duke i adresuar në qendrat rezidenciale, deklaroi Dorian Hatibi, drejtor i shërbimit social Durrës.

 

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës