Durrës, 4 vite më parë u premtuan zgjidhje, por banorët shprehen të zhgënjyer nga politika (VIDEO)

06/05/2019 - 19:37

Zgjedhjet vendore po afrojnë sërish dhe banorët e zonës së ish-Kënetës në Durrës janë në të njëjtën pikë ku gjendeshin edhe katër vjet më parë, pavarësisht premtimeve të dhëna nga të gjithë forcat politike për zgjidhje të problematikës që kanë në infrastrukturë.

Kanali i madh i ujërave te zeza, i cili përshkon mespërmes zonën e ish-kënetes është kthyer në një shqetësim të madh për banorët e kësaj zone. Kanali, i cili grumbullon ujërat e zeza të zonës së plazhit, Shkozetit dhe të zonës për t'i dërguar në hidrovorin e Porto- Romanos, shkakton ndotje të madhe mjedisore, ndërsa shpesh  kthehet në kërcënim për përhapjen e sëmundjeve infektive sa herë fillon e ngrohet moti. 

Plehra, inerte, ujëra te zeza dhe kafshë të ngordhura janë aty prezent, ndërkohë që banorët thoneëse jetesa në këtë zonë është e padurueshme. Banorët shprehen se kanë humbur besimin tek institucionet që ta zgjidhin këtë problem disa vjecar duke e mbuluar kanalin.

Tashmë me rritjen e temperaturave situata përkeqësohet, pasi edhe niveli i ndotjes ngrihet ndjeshëm. Ky nuk është kanali i vetëm në Durrës që mbart këtë problematikë. Të tillë janë edhe katër kanale me të tilla përmasa që ndotin zona të tëra në qytetin bregdetar.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, një investim i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në kuadër të programit k

Nga Gëzim Kabashi

Fatos Baxhaku shkoi. Qetësisht, si çdo gjë që bëri në jetën e tij.

Shumë shpejt, Europa Perëndimore do të përballet me një kërkesë të lartë për fuqi punëtore, për shkak se, në shumicën e vendeve të zhvill

Vit pas viti telefonët po bëhen gjithnjë e më të sofistikuar dhe janë shndërruar vërtet në një mjet të domosdoshëm pune dhe jo thjesht nj

Maturantët mbetës në një nga provimet e maturës shtetërore kanë një shans të dytë për të ridhënë provimin dhe për të garuar në universite

Hapet për herë të parë një institucion i ri i përkujdesit social për të moshuarit, qendra komunitare për moshën e tretë në Palasë të Hima

Dëshira e shqiptarëve për të ikur është rikthyer sërish e fortë në pjesën e parë të këtij viti, teksa mes krizës së tejzgjatur politike,

Arti shqiptar në zi! Është ndarë nga jeta regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani.

Shqipëria renditet ndër vendet me normën më të lartë të vrasjeve krahasuar me vendet e Bashkimit Europian.