Durrës, 912 çanta dhuratë për nxënësit e ciklit fillor në 4 shkolla (FOTO)

13/12/2019 - 19:18

912 çanta shkolle së bashku me bazën materiale janë shpërndarë në disa shkolla të Durrësit dhe njësitë administrative.

Çantat me fletore, stilolapsa, lapsa, doreza dhe kapuçë u shpërndanë në shkollën e nxënësve me aftësi të kufizuara Durrës, në shkollën "Riza Shera" Radë, shkollën "Zyrber Sallaku" Manëz dhe shkollën "Rexhep Mezini" Ishëm.

Dhuratat për nxënësit e ciklit fillor të këtyre 4 shkollave u mundësuan nga “Lidhja e Rinisë Shqiptare” në Turqi, ndërkohë që transporti i tyre u mundësua nga Gjysëm Hëna turke.

Shpërndarja e çantave së bashku me bazën materiale për nxënësit u ndoq nga afër nga dy përfaqësues të shoqatës Fatih Jëlldëz Nebiju dhe Tuba Shengyn, ndërsa koordinatori shqiptar është Aleksandër Cangonja.

Dhuratat për nxënësit në këtë prag festash dhe në një periudhë kur i gjithë Durrësi po mundohet t’i rikthehet normalitetit pas dëmeve shkatërruese të tërmetit të 26 nëntorit u pritën me falenderime nga fëmijët dhe stafi pedagogjik i shkollave respektive.  

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta njofton se sot ka marrë vesh lajmin se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrta

Gjatë inspektimit në spitalin e Lezhës, ministrja Manastirliu deklaroi se po vijon fuqizimi i spitaleve rajonale dhe përgatitja e tyre si

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të ri, ku tregohet se Covid 19 është zbutur, por nuk e ka humbur aftësinë e transmetueshmër

Mjeku Tritan Kalo ka apeluar për respektimin e masave me qëllimin frenimin e përhapjes së infeksioneve.

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.

Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim prekës për nënën e tij Aneta, e cila u nda nga jeta një ditë më parë.

Banorët e pallatit 1035, në lagjen nr. 9 të qytetit të Durrësit, janë njoftuar për lirimin e banesave, pasi pallati i tyre do të shembet.