Durrës, banesa e prishur nga tërmeti, çifti i trembet dimrit që po afron (VIDEO)

08/10/2019 - 18:55

Dëmet që shkaktoi tërmeti i 21 shtatorit janë më të dukshme në banesat e vjetra, disa prej të cilave janë tashmë të pabanueshme. Një nga këto shtëpi ndodhet në fshatin Qerret, në njësinë administrative Katund i Ri, 18 km larg qytetit të Durrësit.

Mazllum dhe Servete Lashi janë në kushte mjaft të vështira; shtëpi e prishur dhe dimri që është përpara. Banesa e tyre mund të shembet nga çasti në çast, ndërkohë që e zonja e shtëpisë rrëfen përjetimet e saj ditën kur tërmeti shkundi godinën një katëshe.

Tashmë kur tronditja e ditëve të para ka kaluar, burrë e grua janë të shqetësuar për stinën e ftohtë. Para shtëpisë, ata kanë ngritur një çadër, por reshjet e para të shiut kanë nxjerrë në pah problemet e para.

Duke qenë banorë të fshatit, ata janë të lidhur fort me tokën dhe nuk mund të largohen për t’u strehuar te Kavalishenca në Durrës si shumë banorë të tjerë. Prodhimet bujqësore dhe blegtoria janë një arsye e fortë që të dy, burrë e grua, të qëndrojnë në këtë çadër të thjeshtë. Mazllumi kërkon që të bëhet diçka, pasi dimri nuk mund të kalohet në atë çadër. Nga llogaritjet paraprake mendohet se kostoja financiare për riparimin e dëmeve të tërmetit në bashkinë e Durrësit shkon në afro 4 milion euro.

Tërmeti la pas 1700 banesa të dëmtuara, ndërkohë që një pallat shumëkatësh dhe kati i dytë i një pallati tjetër në zonën e plazhit janë shpallur të pabanueshëm dhe banorët nuk lejohen të jetojnë aty.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës