Durrës, historia e trishtë e 38-vjeçarit: Përfundova në gjykatë se nuk dhashë ryshfet (VIDEO)

Postuar: 08/01/2018 - 19:42

   I akuzuar për ndërtim pa leje, 38-vjeçari përfundon në gjykatë.

“Nuk dhashë ryshfet tek adminsitrata dhe i plotfuqishmi për shtesën e shtëpisë”,- rrëfen ai për DurrësLajm.   

Kostas Manuka është prindi i tre fëmijëve të mitur dhe banon në Katund Sukth.  Ai është denoncuar nga autoritetet për ndërtim pa leje dhe për këtë akuzë pritet të dënohet nga gjykata e Durrësit, e cila ka marrë në shqyrtim çështjen ndaj tij. Manuka ka mbërritur nga Dibra për të ndërtuar një jetë të re në fshatin Katund Sukth.

Banesën e tij e ka përfunduar së ndërtuari në vitin 2005, pasi ka punuar për shumë vite në emigracion. Banesa e tij një katëshe është përmbytur disa herë vitet e fundit.

“Në fillim ndërtova një dhomë, pastaj e kam bërë shtesa-shtesa shtëpinë, e cila fuste lagështirë nga të katër anët. Gruaja u sëmur rëndë e për këtë arsye vajta e kërkova tulla e çimento borxh tek pikat e inerteve”,- tregon ai.

Bashkëshortja e tij, si rezultat i mykut që përfshiu të gjithë shtëpinë, është e sëmurë. 38-vjeçari tregon se punimet e katit të dytë i nisi para zgjedhjeve të qershorit, ndërsa në të gjithë zonën po ndërtohej. Ai thotë se taraca ishte e gjitha në lagëshirë, ndërsa mureve të shtëpisë u kishte rënë suvaja e nuk mund të jetohej më brenda tyre.

Fotografitë e suvasë së rënë të mureve dhe taracës, do t’ia japë si provë gjykatës, për t’i ulur masën e gjobës që mund të marrë e të cilën nuk ka me çfarë ta paguajë.

“Nuk dhashë ryshfet tek autoritetet vendore dhe ato të policisë dhe ata më proceduan. Ata që dhanë nga 500 deri në 1000 euro nuk u proceduan. Unë me para borxh i mora materialet e ndërimit se për të punuar punoja vetë. Unë që nuk dhashë para më bllokuan punën e më sollën në gjykatë, ata që dhanë i bënë ndërtimet e po i gëzojnë”,- thotë 38-vjeçari.

“I plotfuqishmi i zonës më ndaloi kur unë e mbarova ndërtimin në 27 qershor 2017”,- thotë ai më tej.   

Manuka thotë se pret që të dënohet nga gjykata, sepse nuk kishte marrë leje në bashki, por nuk harron të hedhë akuza të drejtpërdrejta tek autoritetet vendore dhe tek të plotfuqishmit e policisë së Sukthit, pasi sipas tij procedimet bëhen selektive, vetëm tek ata që nuk paguajnë.

“Asnjëherë nuk kam patur mundësi që ta coj gruan për vizita tek mjekët. E di që vuan, por nuk mundësi financiare ta vizitoj”,- thotë kryefamiljari.

Në fshatin Katund Sukth janë përmbytur dhjetëra, në mos qindra banesa gjatë viteve të fundit, si rezultat i daljes nga shtrati të lumit Erzen. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.