Durrës, kontrolle të rrepta në furrat e bukës dhe bizneset e plazhit (VIDEO)

Postuar: 11/08/2017 - 14:06

Në një kohë që në Durrës ka arritur piku i të nxehtit dhe numrit të pushuesve, Inspektoriati Shëndetësor Shtetëror po kryen kontrolle në një pjesë të furrave të bukës, por edhe subjekteve të tjera që merren me shërbim ndaj pushuesve.

Kontrollet janë intensifikuar në furra buke, bare, restorante, pastiçeri dhe subjekte të tjera për kushtet higjeno-sanitare dhe për pajisjen e personelit me libreza shëndetësore.

Në lokale po konsumohet duhan, kjo sepse në ambientet e jashtme temperaturat kanë qenë ekstreme dhe pronarët kanë lejuar të pihet cigare në ambiente të brendshme. Për të gjitha këto raste inspektorët kanë vendosur masa administrative ndaj pronarëve të subjekteve.

Zhaneta Saliu kryeinspektore e Inspektoratit Shëndetësor tha për “DurrësLajm” se e gjithë administrata e këtij institucioni është angazhuar duke intensifikuar inspektimet e duke lënë detyra për subjektet që operojnë në fushën e turizmit.

Inspektorëve u janë ndërprerë lejet e zakonshme gjatë verës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një punonjës i portit të Durrësit ka denoncuar pranë redaksisë së portalit DurrësLajm ndotjen mjedisore në portin më të madh në vend.

Ndryshimet klimatike, sidomos ngrohja globale do të ndikojnë negativisht në cilësinë e ujit në Shqipëri, ku rreziku më i madh është për u

Plazhi i Currilave mbetet destinacioni i preferuar për durrsakët e vjetër, ndonëse ndërtimet e shumta kanë transformuar zonën.

Bashkia e qytetit të Durrësit pas punimeve të kryera në kuadër të projektit të ri në rrugën “Pavarësia” në plazh vendosi që qarkullimi  i

Certifikatat “online”, projekti më i ri i Bashkisë së Tiranës Banorët e Tiranës nuk do të rrinë më në radhë të gjata për të marrë certifi

Prej disa ditësh, në pjesën fundore të Shëtitores “Taulantia”, pranë “Sfinksit” janë vendosur shumë stola metalikë.

Gjatë muajve të verës në spitalin rajonal të Durrësit ka një shtim të numrit të fëmijëve të cilët kanë nevojë për ndihmë mjekësore për sh

Sezoni veror krijon një mbingarkesë në zonat bregdetare ku mijëra turistë kalojnë pushimet, por me shumë gjasë i ruan Zoti nga helmimi pr

Shinat e trenit kalojnë në brendësi të zonës së banuar në lagjen nr.13 e pavarësisht këtij fakti siguria për qytetarët nuk është në nivel

Kompensim në të holla dhe kompensim fizik, apo edhe raste ku këto dy skema ‘tradicionale’ mund të aplikohen të kombinuara.