Durrës, kujdesi ndaj fëmijëve gjatë stinës së nxehtë, këshillat e mjekut pediatër (VIDEO)

16/06/2019 - 19:14

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore të veshëve dhe bajameve në urgjencën e pediatrisë së Durrësit.

Numri i fëmijëve që paraqiten në urgjencë çdo ditë shkon deri në 100, thotë mjeku pediatër Fatmir Shahini.

Mjeku jep këshillë parësore për çdo familje të përdorin ushqime të freskëta të gatuara në shtëpi, dhe shmangia e çdo pije apo ushqimi me konservantë për fëmijët.

Një tjetër këshillë ka të bëjë me daljen e fëmijëve jashtë. Mjeku thotë se duhet regjim i rreptë për të nxjerrë fëmijët jashtë në këto ditë me temperaturë shumë të nxehtë.

Prindërit duhet të shmangin oraret e pikut në drekë, për fëmijët. Shahini flet edhe për probleme të tjera që shqetësojnë prindërit në këtë stinë për të vegjëlit e tyre.

Ndjekim mjekun pediatër:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me qëllim që të gjitha palët të kishin mundësi që të jepnin versionin e tyre në seancën e ndërmjetësimit të kësaj të diele, Eni Çobani e

Procesi i aplikimit për strehim social pritet të pësojë ndryshime të lidhura me ngritjen e një sistemi për Strehimin për Banesat Sociale

Hiqet kufiri maksimal për pagesën e ndihmë ekonomike, për rritjen e përfitimeve për familjet me shumë fëmijë.

Një studim i fundit i “World Vision” raporton shifra alarmante të ushtrimit të dhunës ndaj fëmijëve.

Për gjendjen ekonomike të vështirë të punonjësve të policisë është folur shpesh por vetëm tani duket se po fillon të bëhet dicka konkrete

Një grup të rinjsh shqiptarë, të moshës 14-18 vjeç, u vlerësuan me çmimin e dytë në Olimpiadën e Robotikës në Meksikë.

Mesditën e sotme ka ndërruar jetë, Pjetër Rodiqi, bashkëshorti i këngëtares së madhe Vaçe Zela.