Durrës, kujdesi ndaj fëmijëve gjatë stinës së nxehtë, këshillat e mjekut pediatër (VIDEO)

16/06/2019 - 19:14

Stina e nxehtë e verës ka shtuar edhe problemet shëndetësore, kryesisht çrregullime gastrointestinale, alergji dhe problemet respiratore të veshëve dhe bajameve në urgjencën e pediatrisë së Durrësit.

Numri i fëmijëve që paraqiten në urgjencë çdo ditë shkon deri në 100, thotë mjeku pediatër Fatmir Shahini.

Mjeku jep këshillë parësore për çdo familje të përdorin ushqime të freskëta të gatuara në shtëpi, dhe shmangia e çdo pije apo ushqimi me konservantë për fëmijët.

Një tjetër këshillë ka të bëjë me daljen e fëmijëve jashtë. Mjeku thotë se duhet regjim i rreptë për të nxjerrë fëmijët jashtë në këto ditë me temperaturë shumë të nxehtë.

Prindërit duhet të shmangin oraret e pikut në drekë, për fëmijët. Shahini flet edhe për probleme të tjera që shqetësojnë prindërit në këtë stinë për të vegjëlit e tyre.

Ndjekim mjekun pediatër:

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu