Durrës, të verbërit takohen me prefektin Nasto: Kemi nevojë të integrohemi (VIDEO)

13/05/2019 - 21:54

 

 


“Do jem një urë bashkëpunimi për ju, në drejtim të arsimimit të anëtarëve tuaj dhe të punësimit”,- tha Nasto.  

900 të verbër numërohen në qarkun Durrës, 600 prej të cilëve vetëm në qytet. Së fundi, ata janë grupuar në shoqatën e tyre, duke kërkuar integrimin në jetën e përditshme shoqërore dhe sociale. Përfaqësia e shoqatës së të verbërve ka zhvilluar sot një takim me prefektin e qarkut, Roland Nasto, të cilit i kanë kërkuar ndihmë për të qënë të përfaqësuar.

"Kemi ardhur që të adresojmë problemet tona për të bërë të mundur integrimin në jetën shoqërore të Durrësit e në të gjithë vendin",- tha Sajmir Farrici, president i shoqatës “Shpresë për të verbrit”.

Kërkesat e të verbërve kryesisht kanë të bëjnë me infrastrukturën rrugore për t’u bërë të aksesueshme për të lëvizur edhe kjo kategori jo e vogël që jeton në Durrës. 

Prefekti i Durrësit, Roland Nasto, nga ana e tij tha se do të nisë një bashkëpunim me institucionet vendore, në drejtim të plotësimit të kërkesave të tyre.

“Do jem një urë bashkëpunimi për ju, në drejtim të arsimimit të anëtarëve tuaj dhe të punësimit”,- tha Nasto.  

K.H.

 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind në raport me një vit m

Prej 15 majit në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, mesatarisht çdo ditë kalojnë 10 autobusë me punëtorë sezonale nga zona të ndryshm

FRPD reagon për megaskandalin e dhunës seksuale ndaj 15-vjecares. Të rinjtë e FRPD-së kanë tubuar sot para Ministrisë së Arsimit.

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi