Durrsakja Anisa Dedej fiton çmim në Itali

18/06/2014 - 08:18

Itali, 17 qershor 2014 - Durrsakja Anisa Dedej prej vitesh jeton në Itali, në qytetin e Imperias në kufi me Francën. Ajo është diplomuar në Universitetin e Gjenovës për Shkenca formimi. Anisa 32 vjeçare këtë vit fitoi çmimin prestigjoz “Moneygram Awards 2014” për projektin e saj “Diddatticap”, i cili është një laborator didaktik dixhital.

Laboratori përdor teknologji inovative për të zbuluar probleme të ndryshme, që mund të ketë një biznes, duke ofruar kështu shërbime në fushën mësimore dhe të formimit profesional. Nëpërmjet tij ofrohen libra dixhitalë, kurse kualifikimi dixhitale, harta mendore, sinteza vokale dhe mund të shërbejë për seminare e uorkshope të ndryshme në lëmin mësimor dhe të formimit profesional.

Projekti i Anisës u përzgjodh ndërmjet 15 finalistëve dhe qindra projekteve pjesëmarrëse në këtë konkurs.

/gje. th. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Franca është një ndër vendet e para në Europë kur vjen puna për të kërkuar azil nga shqiptarët.

E ndërsa vit pas viti numri i bebeve që vijnë në jetë po bie me shpejtësi, në 2018-ën numri i aborteve (ndërprerje e shtatzënisë) ka shën

Ditën e djeshme kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim elektoral në Finiq, ku prezenca e një flamuri grek në miting shkaktoi debat në r

Shqiptarët shpenzojnë më shumë për ushqime dhe arsim, europianët për banesë dhe argëtim.

Niveli i lartë i edukimit dhe kërkimit shkencor e ndihmon një shtet të orientohet me lehtë drejt zhvillimit ekonomik dhe shfrytëzimit me

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Kukësi deklaroi se do të nisë rehabilitimi i gjashtë qendrave shën

Psikologët dhe sociologët në Durrës ngrenë alarmin e rritjes së adoleshentëve jo vetëm të dhunshëm, por edhe me precedentë të theksuar kr

Sot në emisionin “Me Zemër të Hapur” në News 24 është rrëfyer nëna e tre fëmijëve, e cila aktualisht thotë se i rrezikohet jeta.

Jo vetëm fëmijët e lindur në Shqipëri, por edhe fëmijët e qytetarëve shqiptarë që lindin jashtë vendit dhe regjistrohen në vendin tonë, e

Emocione të forta në puntatën e sotme të rubrikës “Ka një mesazh për ty” në emisionin “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.