E dhimbshme/ Familja rrezikon jetën duke jetuar në shtëpinë e dëmtuar nga tërmeti, nuk kanë ku të fusin kokën (VIDEO)

11/02/2020 - 20:33

Kur kanë kaluar rreth 2 muaj e gjysëm nga tërmeti i frikshëm i 26 nëntorit, një histori e dhimbshme ka mbërritur në redaksinë e DurrësLajm.

Kryefamiljari Bujar Karraçi, nga Kruja, është i detyruar të jetojë në shtëpinë e dëmtuar rëndë nga tërmeti, pasi nuk ka asnjë vend tjetër ku të fusë kokën. Autoritetet vendore i kanë dhënë vetëm një çadër verore, e cila shpeshherë është rrëzuar nga era gjatë netëve, ndërsa nuk i mbron aspak nga i ftohti i dimrit.

Familja me 7 anëtarë, që në përbërje të saj ka dy prindërit e moshuar të Bujarit, nusen e tij, Elenën, si dhe 3 fëmijët e mitur 5 dhe 4 vjeç si dhe foshnjen 5 muajshe i ngrys netët në shtëpinë e dëmtuar rëndë nga tërmeti.  

Në pamjet filmike duket qartë se 3 fëmijët e mitur flenë mes mureve të çara të shtëpisë së dëmtuar rëndë dhe që mund t’u rrezikojë jetën nëse regjistrohet ndonjë tërmet tjetër i fortë.

Bujari rrëfen se deri tani ka aplikuar dy herë për bonusin e qirasë, por ende nuk e ka përfituar atë.

Kryefamiljari thotë se shtëpia është shpallur e pabanueshme, por për shkak të të ftohtit ai detyrohet së bashku me prindërit dhe fëmijët e mitur të rikthehet aty, pasi nuk ka asnjë vend tjetër ku të strehohet. Gjatë netëve, Bujari dhe e shoqja detyrohen t'i shtrijnë përtokë të vegjlit e tyre dhe mundohen t'i ngrohin vetëm me batanije. Në shtëpinë e çarë nga të gjitha anët, era depërton ngado.

Kryefamiljari apelon për ndihmë, pasi e ka të pamundur të vijojë të jetojë në kushte të tilla ekstreme, për më tepër që shëndeti i tre fëmijëve të mitur rrezikohet nga temperaturat mjaft të ulta.

Megjithëse autoritetet patën deklaruar se të gjitha çadrat verore do të zëvendësoheshin nga ato dimërore, kushtet mjaft të vështira në të cilat jeton familja Karraçi dëshmojnë realitetin e trishtë që jetojnë çdo ditë banorët e mbetur pa shtëpi nga tërmeti i frikshëm i 26 nëntorit 2019.

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit P

Hapet gara për mësuesit që duan të vihen në listë pritjeje për t’u punësuar në vitin e ardhshëm shkollor.

Numri i lindjeve dhe shtesa natyrore e popullsisë shënuan rënie në vitin 2019 në Shqipëri krahasuar me një vit më parë.

Pasojat e tërmetit të 26 nëntorit po ndihen ende në ekonominë durrsake.

Studentët e Universitetit të Mjekësisë do të kryejnë praktikat mjekësore në laboratorin e ri të biosimulimit klinik pranë Fakultetit të M

Indeksi i shëndetit 2019: nën mesataren botërore; më dobët kapacitet në spitale dhe qendra shëndetësore…

Prania e qenve të rrugës në ambiente publike në Durrës shoqërohet nga reagime të ndryshme nga qytetarët.

Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka ende shumë punë për

Një nxënëse e shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier, ka denoncuar në emisionin “Stop” në Tv Klan ngacmimin seksual nga ana e p

Pavarësisht rritjes së jetëgjatësisë, rritja e sëmundjeve kronike dhe jo të transmetueshme është shndërruar në një kërcënim global.