Familja çame Hamiti, bamirësi për personat me aftësi të kufizuar

21/12/2013 - 18:13

Babë dhe bir kanë shpërndarë ndihma për rreth 100 familje invalidësh të dhe të verbërish (paketa ushqimesh me miell, sheqer, vaj, pulë, etj.) si dhe dhuruan një karrige elektronike me rrota për invalidë

DURRËS, 21 dhjetor 2013 – Familja e njohur Hamiti trashëgon dhe çon më tej traditën çame të bamirësisë, teksa është kujdesur për personat me aftësi të kufizuar, tani, në prag të festave të fundvitit. Edhe kur ishte kryetar i këshillit bashkiak të qytetit të Durrësit, arkitekti dhe biznesmeni Indrit Hamiti, një veprimtar i shquar i kauzës çame, është kujdesur personalisht për zgjidhjen e problemeve që ka shoqata e Invalidëve të Punës Durrës apo edhe të tjera. Kështu, më 21 dhjetor 2013, babë dhe bir, Ismail dhe Indrit Hamiti kanë shpërndarë ndihma për rreth 100 familje. Janë paketa ushqimesh me miell, sheqer, vaj, pulë, etj. Përveç këtyre, dhuruan dhe një karrige elektronike me rrota për invalidë. Ndihmat u janë shpërndarë kryesisht anëtarëve të shoqatave të të Verbërve dhe Invalidëve të Punës. Me këto shoqata Indriti ka qenë në kontakt të vazhdueshëm. Pavarësisht problemeve dhe vështirësive që po has biznesi, familja Hamiti e ka parë financimin si një detyrim moral para shoqërisë dhe ndërgjegjes së tyre. Ndonëse ky financim nuk është i vogël, familja Hamiti mendon të jetë si gjithmonë pranë njerëzve dhe shtresave në nevojë.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vëllazëria Ungjillore Shqiptare doli në një deklaratë për mediat këtë të hënë duke mohuar që familja Josifi të ketë lidhje me ato që pred

Ministria e Shëndetësisë njoftoi ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë në Facebook një mesazh të mjekes Silvana Çeliku për situatën e përkeqësuar pre

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës.

Shkolla jopublike 9 dhe 12-vjeçare “Pavarësia” në Durrës, është gati për të pritur nxënësit në vitin e ri shkollor 2020-2021, nën kushtet

Ish-Myftiu i Tiranës Ylli Gurra, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se ngjarja e rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nëna d

Ministrtja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu iu bën apel të rinjve për të marrë përgjegjësi individuale për të frenuar përhapjen e korona

Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak për nevojat e spitalit.

Regjistrimi në universitete do të nisë në fund të korrikut dhe të tre raundet do të aplikohen në U-albania.

Në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Durrës, është në gjykim çështja civile me nr.