Familjet pa drita, nuk është nxjerrë VKM për klientin në nevojë

19/07/2019 - 17:24

Edhe në shekullin e XXI ka familje shqiptare që jetojnë në errësirë. Katër vite pas miratimit të ligjit për “sektorin e energjisë elektrike”, mosnxjerrja e VKM-së për “klientin në nevojë” ka lënë pa drita këta të fundit si dhe pa përfituar kompensimin.

“Nuk na pranon BE, pa dritë. Kthema dritën”, thotë një qytetare.

Kjo është arsyeja pse sot një grup familjesh në nevojë dolën përpara Kryeministrisë në protestë.

“Çdo familje e varfër që ka lidhur një akt marrëvishje për të shlyer debit, këstin ta ketë të reduktuar, 3 mijë lekë dhe jo 10 mijë siç është aktualisht”, thotë një prej aktivistëve në protestë.

Veç pankartave ironike nëpër duar, simbolika e protestës ishte kryerja e një procesi zgjedhor ku fleta e votimit ishte fatura e energjisë elektrike, ndërsa vota e tyre shkoi për “210 kë falas siç e parashikon ligji”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, zbuloi në rubrikën “Opinion”, në News24, se si është aktualisht gjendja shëndetësore e Ramë

Pasojat e pastërmetit të 26 nëntorit në Durrës janë dramatike në këtë prag dimri për mijëra banorë në Durrës.

Qendra “Smart Center” në Durrës vjen me oferta festive në muajin dhjetor.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shënd

E ftuar në rubrikën "Opinion" në "News 24", psikologia Artemis Shehu tha se trauma pastërmet mund të zgjasë deri në katër javë.

Ashtu siç ishte përcaktuar edhe nga Ministra e Arsimit dhe Sportit, ka nisur sot procesi mësimor në zonat e goditura rëndë nga tërmeti sh

Shqiptarët nga e mbarë bota vazhdojnë që të japin kontribute të çmuara për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit.

Më 7 dhjetor 2019, lektorët e universitetit "Aleksandër Moisiu" Durrës (UAMD, Osman Metalla dhe Eugen Pepa, dhe Lions Club International

Shtyhet sërish nisja e procesit mësimor për Universitetin e Mjekësisë dhe atë Politeknik në Tiranë.

Aureli dhe Alesjo janë dy fëmijë që janë hedhur nga pallati i tyre dhe i kanë shpëtuar tërmetit, ndersa familjarë kanë ndërruar jetë.