Fatos Baxhaku shkoi …

17/08/2019 - 09:18

Nga Gëzim Kabashi

Fatos Baxhaku shkoi. Qetësisht, si çdo gjë që bëri në jetën e tij.

Edhe këtë herë i befasoi shokët e miqtë e shumtë me modestinë ekstreme.

Njëlloj si kur ne kolegët gazetarë kishim nevojë për fjalën e tij, dhe nuk kuptohej mirë se kush mësonte sho-shoqin.

Kështu ishte gatuar Fatosi.

I mirë e i butë, dinte të ishte mirënjohës për gjithçka.

Si rrallë kush, në fund të dokumentarëve dhe reportazheve të pafund që ka firmosur, kishte falenderime të ndjera dhe emër për emër për të gjithë ata që kishin kontribuar apo ndihmuar sadopak në realizimet e tij.

I vlerësonte kolegët që punonin në grup dhe po ashtu i mjaftonte një bisedë e shkurtër për tua përcjellë mesazhin që kërkonte.

Preferonte të fliste në telefon, edhe kur donte të uronte për festa.

“Nuk shkruaj dot mesazhe”   –thoshte me zërin e thellë e miqësor.

Megjithëse rrallë, edhe në Durrës vinte me aparatin e pandarë fotografik për të fiksuar më së shumti njerëz.

Njerëz të moshave të ndryshme, shumica të panjohur më parë, që e deshën sapo  nisnin bisedën me të, si zakonisht me një gotë përpara dhe me shumë jetë, nga ajo e vërteta, brenda saj.

Dhe Fatosi ishte mjeshtër i madh për ti përcjellë ndër rreshta hallet dhe mirësinë e njerëzve.

Një mjeshtër i madh, nga ata pak të vërtetët, që do të na mungojë shumë. Një njeri i jashtëzakonshëm, edhe në vdekjen e vet, Fatos Baxhaku nuk i lejon fjalët të shkruhen lirshëm.

Dhe po ashtu të ndihmon të kuptosh se edhe ai vetë ndjehej njëlloj kur largohej nga jeta një shok apo një mik i përbashkët.

Tamam, siç më shkruante 10 vjet më parë, më 14 korrik 2009:

“Gzimo, po të nis shkrimin që sapo dërgova në redaksi për doktor Benin e mirë.

Nuk ka nevojë të të shkruaj se sa shume më hidheroi lajmi i humbjes së tij, kështu që edhe të shkruaja nuk e pata të lehtë.

Sigurisht që ai meritonte shumë e shumë më teper se sa kaq, por nganjëherë - ti e di dhe vetë - një humbje e madhe të gozhdon para kompjuterit pa ditur se ç'të shkruash më pare”.

Asnjë fjalë më shumë se sa  këto të tuat, për të ta përshkruar dhimbjen që ndjej, miku im Fatos Baxhaku.

Të Qoftë Dheu i Lehtë!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.