Fermerët e Shqipërisë dhe Kosovës takohen për pemën e Paulownias, Gjonaj: Orientohuni drejt fidanëve cilësorë (VIDEO)

18/02/2020 - 17:14

Pema e Paulownia po bëhet një ndër më të kultivuarat nga fermerët shqiptarë në vitet e fundit. Jo vetëm industria e mobilerisë në Shqipëri por edhe ajo në Kosovë ka shprehur interes të madh për këtë pemë e cila është një ndër më të shtrenjtat në llojin e saj.

Në takimin me fermerët kultivues të Paulownias nga vendi dhe Kosova u shkëmbyen përvoja dhe janë konslutuar mbi problematikën në kultivimin e kësaj bime. Aktiviteti është zhvilluan në një plantacion të Paulownias midis Durrësit dhe Tiranës.

Puna e specialistëve të kësaj bime me leverdi ekonomike, qëndron në faktin se fermerët shqiptarë duhet të njihen me të rejat shkencore për këtë kulturë të re e cila po përhapet me shpejtësi në disa vende të botës, por kjo kulturë është pak e njohur në vendin tonë.

Zef Gjonaj, specialisti i Paulownias, prej disa vitesh ka studiuar në zhvillimin e kësaj bime, ndërsa eksperienca e tij ka bërë të sjellë një përvojë të vyer për ekonominë dhe konkretish në përhapjen në disa rrethe të vendit tonë.

Gjonaj vuri theksin që fermerët të orientohen drejt fidaneve cilësore, nga prodhuesit e shteteve nga Europa ndërsa këshilloi fermerët nga gjetja pakontrolluar të fidaneve pa rendiment dhe me shumë dështime në fermerë të veçantë.

Bashkëpunimi me fermerët kosovarë është një faktor pozitiv me efikasitet, duke shtuar mundësinë e tregut europian, me shumë prodhim e bashkëpunim dhe garancinë në zhvillimin e kësaj bime.

Ende në dy shtetet përkatëse, Shqipëri dhe Kosovë nuk po arrihet subvensionimi te bima e Paulonias një kulturë bimore shumë e zhvilluar në botë. Në këtë takim është dakordësuar për krijimin e Shoqatës së kultivuesve të Paulownias.

Ky ishte takimi i parë me përfaqësuesit e disa rretheve të vendit dhe ata nga Kosova, dhe shkëmbyen përvojën e tyre në përmirsimin e përvojës, ndërsa apeluan institucioneve në sjellen e investimeve për fermerët që kultivojnë këtë bime me shumë interes ekonomik për fermerët dhe industrinë e prodhimit të mobilerive.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

2 prilli është Dita Botërore e Autizmit. Qëllimi i kësaj ditë është kthimi i vëmendjes së shoqërisë ndaj nevojës për trajtim që kanë pers

Numri i personave, të cilët janë shëruar nga koronavirusi ka shkuar në 76.

Ka shkuar në 67 numri i personave të shëruar nga koronavirusi.

10 mjekët që u dërguan në mision ndihme në Itali kanë filluar sot punën në spitalin e Breshias në Itali, ndërsa 20 infermierët do të fill

Një tjetër përfaqësues i Komitetit të Covid 19 pranë Ministrisë së Shëndetësisë preket nga koronavirusi.

Vetëm gjatë ditës së djeshme janë shëruar 8 persona të infektuar me koronavirus.

“Kur më duhet të vij në spital shikoj në Tiranë njerëz dhe them është e tmerrshme.

Hapet spitali i dytë COVID-19. Nga sot, spitali “Shefqet Ndroqi” është spitali i dytë COVID në vend.

Kufizimi i lëvizjeve dhe bllokimi i punës në sektorin privat ka bërë që shumë familje të vihen në vështirësi të madhe për të mbijetuar.

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar dy “manuale” se si të veproni në mbrojtje nga koronavirusi i ri, i quajtur COVID-19, kur dilni