“Fizarmonika e Shpirtit” dhe përfshirja e të rinjve të UAMD-së në veprime qytetare

Postuar: 10/07/2018 - 10:14

Nën drejtimin e pedagoges Dr. Lindita Lutaj, Departamenti i Pedagogjisë në Fakultetin e Edukimit, organizoi në “Shtëpinë e të Moshuarve” në Kavajë aktivitetin me temë: “Qytetaria dhe përfshirja e të rinjve në veprime qytetare, domosdoshmëri për zhvillimet demokratike në vend”.

Veprimtaritë në ndihmë të shtresave në nevojë janë bërë traditë e përvitshme në UAMD. Aktiviteti përfshiu prezantime të punimeve shkencore të studentëve. Në prezantimet e tyre studentët trajtuan probleme si “Arsimi dhe globalizmi”, “Zhvillimi i edukimit qytetar në vendin tonë”, “Kurrikula e lëndës së edukatës shoqërore në Shqipëri”, “Realizimi i edukimit qytetar demokratik në Shqipëri”, etj. Në aktivitet morën pjesë rreth 130 studentë të Masterit Profesional “Arsim Fillor” dhe studentët e vitit të III-të dega Mësuesi për Arsim Parashkollor. Studentët shtruan një kokteil për të moshuarit dhe iu shpërndanë atyre pako me ndihma në veshje dhe ushqime.

Të rinjtë u munduan të krijojnë një mjedis të ngrohtë me qëllimin që të moshuarit të ndjeheshin të vlerësuar dhe të respektuar prej tyre. Të moshuarit u shprehën të lumtur nga prania e studentëve. Tingujt e fizarmonikës së një të moshuari të verbër ngjallën emocione të jashtëzakonshme te studentët.

Aktiviteti u përshëndet edhe nga përfaqësues të Bashkisë Kavajë, si dhe nga drejtori i shtëpisë së të moshuarve z. Fisnik Krasniqi, i cili falënderoi studentët për pjesëmarrjen në këtë aktivitet, për ndihmën dhe kontributin e tyre. “Këta të moshuar kanë nevojë për mbështetje, por mbi gjithshçka kanë nevojë shumë dashuri dhe ngrohtësi”, u shpreh ai.

Ky aktivitet nuk është i vetmi i këtij lloji që është ndërmarrë nga UAMD. Përveç sensibilizimit për të qenë pranë shtresave në nevojë, veprimtari të tilla shihen si një mundësi për përgatitjen e të rinjve për veprime qytetare, për pjesëmarrje aktive dhe kontribut në zhvillimet demokratike në vend.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,