FTI organizon takimin për zhvillimin dhe implementimin e kurrikulës së multimedias dhe televizionit digital (VIDEO)

Postuar: 10/01/2018 - 13:54

Ndërtimi i një kurrikule për master në multimedia, e cila do t’iu shërbente shumë të gjithë profesionistëve të kësaj fushe, ka qenë objekt i Fakultetit të Teknologjisë dhe Informacionit në universitetin "Aleksandër Moisiu". Ky fakultet, edhe pse i ri në moshë, ka objektiva të qarta për përgatitjen e shkëlqyer të studentëve të tij në degë të cilat i shërbejnë më së miri tregut aktual të punës.

Për këtë qëllim u zhvillua në mjediset e universitetit “Aleksandër Moisiu” takimi për zhvillimin dhe implementimin e kurrikulës së multimedias dhe televizionit digital, të organizuar nga Fakulteti i Teknologjisë dhe Informacionit, ku merrte pjesë rektorja Kseanela Sotirofski dhe pedagogë të Universitetit të Durrësit, Epoka University, Universiteti UP i Prishtinës, Universiteti UL i Sllovenisë, Universiteti Tartu i Estonisë, Universiteti i Ostravës në Çeki, Universiteti i  Biznesit dhe Teknologjisë, UBT në Prishtinë si dhe përfaqësues të Radio Televizionit Shqiptar.

Dekane e këtij Fakulteti, Lindita Mukli, theksoi se synimi i projekti "Erasmus+" është ndërtimi i një kurrikule për master në multimedia dhe televizorë digital.

Lidhur me organizimin e kësaj veprimtarie, Mukli thesoi se ky organizim bëhet për t’u dhënë studentëve nëpërmjet projektit arritjet më të mira bashkëkohore ndërkombëtare lidhur me multimediat.

Pjesëmarrës në këtë projekt janë përfaqësues nga disa vende të ndryshme të Europës të cilët nëpërmjet punimeve të tyre sjellin eksperiencat më të mira të vendeve që përfaqësojnë.

Universiteti i Durrësit “Aleksandër Moisiu” është kthyer në lider të përçimit të informacioneve në vend, nëpërmjet takimeve që kanë organizuar fakultetet në përmirësim të kurrikulës për studentët.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.