Gruaja në Durrës divorcohet pas 26 vitesh martesë: Burri më dhunonte, fëmijët më braktisën (VIDEO)

05/11/2019 - 15:49

Dhurata Kulla është nënë e tre fëmijëve. 26 vjet pasi kishte lidhur kurorë, gruaja i është drejtuar gjykatës për të nisur procedurat e divorcit.

Me dokumentet në dorë ajo tregon se fundi i martesës së saj erdhi pasi bashkëshorti konsumonte alkool në mënyrë të vazhdueshme.

Largimi nga banesa dhe kërkesa për divorc i ka kushtuar shumë rëndë Dhuratës. Asnjë prej tre fëmijëve nuk i flet më me gojë, ndërsa prej muajsh as nuk e vizitojnë.

Vajza e madhe është bërë nënë, djali është i rritur por meraku qëndron te vajza e vogël 14-vjeçare e cila e ka telefonuar duke i thënë se nuk e lejon i ati të vizitojë nënën.

Në gjykatën e Durrësit thonë se ndarjet e çifteve kanë thyer çdo tabu. Nëse më parë ndaheshin kryesisht çifte të reja tani gjykatës i drejtohen edhe çifte nga 20 vite deri në 30 vjet martesë.

504 çifte janë ndarë në Durrës përgjatë vitit 2018. Duket se për vitin 2018 fenomeni i divorcit ka pësuar një rënie të numrit, krahasuar me vitin paraardhës, 2017-ën.

Sipas të dhënave zyrtare të Gjykatës së Durrësit, në harkun kohor të një viti janë depozituar në total 504 padi për zgjidhje martese, prej të cilave për 360 çështje është paranuar kërkesë-padia, për 49 çështje është rrëzuar dhe në 95 raste është vendosur pushimi i gjykimit.

Ndërkohë krahasuar me vitin 2017, ka një rënie, 31 divorce më pak që janë regjistruar përgjatë këtij viti. Pra, gjatë vitit 2017 kanë përfunduar 535 çështje nga të cilat për 378 çështje është pranuar kërkesë-padia, për 3 çështje është vendosur zgjidhja e martesës me marrëveshje, për 28 çështje është rrëzuar dhe në 126 raste është vendosur pushimi i gjykimit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.