Ish-diskoja që u kthye në "Kinfolk Coffee Library" në Durrës, Soreca jep mesazhin për të rinjtë (VIDEO)

08/11/2019 - 14:15

Pas Fierit, edhe në Durrës një pronë e sekuestruar e personave me precedentë penalë do të përdoret për qëllime sociale.
Mjediset që përdoreshin për disko në lagjen numër 1 të qytetit tonë, tashmë janë kthyer në kafe dhe në bibliotekë, dhe menaxhohen nga një grup të rinjsh.

Në ceremoninë e inaugurimit ka qënë i pranishëm ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca, kryetarja e bashkisë Durrës si dhe përfaqësues nga Ministria e Financave dhe asaj të Brendshme.

Ambasadori Soreca në përshëndetjen e tij tha se “Ky inaugurim që po bëjmë sot mund të jetë një hap i vogël në punën që Shqipëria ka për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, por është një rrugë e sigurt dhe unë inkurajoj të gjithë aktorët e Shqipërisë që të vazhdojnë në këtë rrugë, pavarësisht zhgënjimit nga vendimi i muajit tetor”.

KinFolk Coffee Library është një projekt i ri që është mbështetur nga misioni i BE-së në vendin tonë dhe partnerët për ndryshimin dhe zhvillimin.

Kryetarja e bashkisë Valbona Sako, në përshëndetjen e saj, iu bëri thirrje të rinjve që ta frekuentojnë këtë mjedis të ri argëtues dhe të shfrytëzojnë rastin për të lexuar sa më shumë.

Për të ripërdorur pronat e sekuestruara nga persona të lidhur me krimin ndihmon projekti “Cause”, i cili ka si qëllim përdorimin e tyre për çështje sociale. Në kuadër të këtij projekti së shpejti do të veprohet në mënyrë të ngjashme edhe në qytetin e Sarandës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vëllazëria Ungjillore Shqiptare doli në një deklaratë për mediat këtë të hënë duke mohuar që familja Josifi të ketë lidhje me ato që pred

Ministria e Shëndetësisë njoftoi ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë në Facebook një mesazh të mjekes Silvana Çeliku për situatën e përkeqësuar pre

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës.

Shkolla jopublike 9 dhe 12-vjeçare “Pavarësia” në Durrës, është gati për të pritur nxënësit në vitin e ri shkollor 2020-2021, nën kushtet

Ish-Myftiu i Tiranës Ylli Gurra, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se ngjarja e rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nëna d

Ministrtja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu iu bën apel të rinjve për të marrë përgjegjësi individuale për të frenuar përhapjen e korona

Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak për nevojat e spitalit.

Regjistrimi në universitete do të nisë në fund të korrikut dhe të tre raundet do të aplikohen në U-albania.

Në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Durrës, është në gjykim çështja civile me nr.