Ish-diskoja që u kthye në "Kinfolk Coffee Library" në Durrës, Soreca jep mesazhin për të rinjtë (VIDEO)

08/11/2019 - 14:15

Pas Fierit, edhe në Durrës një pronë e sekuestruar e personave me precedentë penalë do të përdoret për qëllime sociale.
Mjediset që përdoreshin për disko në lagjen numër 1 të qytetit tonë, tashmë janë kthyer në kafe dhe në bibliotekë, dhe menaxhohen nga një grup të rinjsh.

Në ceremoninë e inaugurimit ka qënë i pranishëm ambasadori i BE-së në vendin tonë Luigi Soreca, kryetarja e bashkisë Durrës si dhe përfaqësues nga Ministria e Financave dhe asaj të Brendshme.

Ambasadori Soreca në përshëndetjen e tij tha se “Ky inaugurim që po bëjmë sot mund të jetë një hap i vogël në punën që Shqipëria ka për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE, por është një rrugë e sigurt dhe unë inkurajoj të gjithë aktorët e Shqipërisë që të vazhdojnë në këtë rrugë, pavarësisht zhgënjimit nga vendimi i muajit tetor”.

KinFolk Coffee Library është një projekt i ri që është mbështetur nga misioni i BE-së në vendin tonë dhe partnerët për ndryshimin dhe zhvillimin.

Kryetarja e bashkisë Valbona Sako, në përshëndetjen e saj, iu bëri thirrje të rinjve që ta frekuentojnë këtë mjedis të ri argëtues dhe të shfrytëzojnë rastin për të lexuar sa më shumë.

Për të ripërdorur pronat e sekuestruara nga persona të lidhur me krimin ndihmon projekti “Cause”, i cili ka si qëllim përdorimin e tyre për çështje sociale. Në kuadër të këtij projekti së shpejti do të veprohet në mënyrë të ngjashme edhe në qytetin e Sarandës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Babai i Alvin Berishës, Afrimi ka treguar detaje nga momentet e para që ka takuar me djalin e tij.

31 dhjetori 2019 është afati i fundit kur do të lejohet regjistrimi, për herë të parë, i autoveturave të përdorura (me km) që kanë hyrë n

Aksidenti i rëndë që ka ndodhur në 21 Gusht të vitit të kaluar në aksin Levan-Fier ka përfshirë 3 automjete.

Dëshira e vogëlushit shqiptar, Alvin Berisha është bërë realitet sapo ka mbërritur pranë familjes!

Pas një përmirësimi gjatë vitit 2017, deficiti i skemës së pensioneve iu kthye përkeqësimit në vitin 2018.

Në botën e sotme, gjuha angleze demonstron një efekt të fortë të rrjetit: sa më shumë njerëz ta përdorin atë, aq më i dobishëm bëhet.

Agjencia Kombëtare e Bregdetit në bashkëpunim me nxënësit dhe mësuesit e shkollës artistike “Jan Kukuzeli” si edhe nxënësit e kursit “Stu

Rikthehet historia e pazakontë e një 66-vjeçari nga Durrësi. Gruaja e divorcoi, por ai hodhi akuza të rënda ndaj saj.

Forumi i katërt i ministrave të shëndetësisë të Evropës Qendrore e Lindore dhe Kinës ka zhvilluar punimet sot në Sofie të Bullgarisë, në

Gjatë vitit 2018, treguesi i hendekut gjinor i pagave në Shqipëri tregonte një diferencë prej 10.7%, çka nënkupton se gratë paguhen mesat