ISHP: Evitoni sa më shumë kondicionerin në makinë

04/07/2020 - 17:00

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës. Ndër to, bie në sy porosia për të bërë herë pas here ndalesa në vende të freskëta me hije dhe ujë të ftohtë, si dhe të evitohet sa më shumë përdorimi i kondicionerit.

ISSH shkruan: Për shkak të sezonit turistik dhe temperaturave e larta, shtohet fluksi i qarkullimit dhe rreziku për ngjarje tragjike në rrugë. 

Prandaj kujdes:

-Kontrolloni gjendjen teknike të mjetit para nisjes.

-Vendosni rripin e sigurimit.

-Mos shpejtoni.

-Jo konsumit të alkoolit.

-Përdorni sa më shumë lëngje.

-Shmangni celularin në timon.

-Bëni herë pas here ndalesa në vende të freskëta, me hije, ujë të ftohtë etj.

-Përdorni veshje të lehta.

-Mos neglizhoni rregullat e sigurisë për pandeminë.

-Evitoni sa më shumë përdorimin e kondicionerit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",