Kafshimi i qenve, vepër penale në Tiranë

Postuar: 13/06/2018 - 08:30

Këshillit Bashkiak në Tiranë do t’i shkojë për miratim një projekt-vendim që ka të bëjë me sanksionet ndaj pronarëve të qenve shoqërues, në rast se i nxjerrin në ambiente publike pa maskë. Këshilltarja e PDIU-së, Albina Nanaj Ferko ka bërë një propozim për shtimin e masave ndëshkuese për pronarët e qenëve të rracave agresive.

“Veç propozimit që u bë në këshill, po punohet për të bërë projekt-vendim i cili të kalojë për miratim në Këshill Bashkiak”.

Një vendim këshilli nuk mjafton për të vënë nën kontroll kafshët që shpesh janë shndërruar në armë vrasëse për njerëzit.

“Një vendim i Këshillit Bashkiak mund të përcaktojë gjoba minimale. Duhen ndryshime në kuadrin ligjor që pronarët e këtyre qenve agresivë të mbajnë përgjegjësi penale për dëmtimet që mund t’iu ndodhin qytetarëve”.

Mjekët veterinerë tregojnë se janë disa rraca agresive qensh, të cilët duhet të pajisen me maskë, por majën e mbajnë pitbullat. Ndërkohë që nëpër parqet e kryeqytetit pronarët e këtyre qenve jo vetëm që nuk i shëtisin me maska, por në shumë raste i shkëpusin edhe nga zinxhiri.

/Klan Plus/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, s

Është përllogaritur se çdo vit për shkak të ajrit të ndotur në Europë humbin jetën në mënyrë të parakohshme rreth 400 mijë individë, sipa

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës organizoi më 20 shtator 2018, Ceremoninë e Diplomimit për rreth 1300 studentë të programeve Ba

   Gjermania është kthyer në ëndrrën dhe mundësinë e çdo të riu shqiptar.

SHÇBA ka arrestuar 6 punonjës të Policisë Kufitare për korrupsion pasiv, shpërdorim detyre dhe dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të k

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,