Klosi në Durrës, prezanton në UAMD nismën "Qesja e fundit" (VIDEO)

20/09/2019 - 13:57

"Qesja e fundit" është nisma më e re e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, që u prezantua sot në auditoret e Universitetit "Aleksandër Moisiu" të Durrësit.

Nisma që do të konsultohet gjerësisht në një komunikim të gjerë me të rinj, akademikë, shoqëri civile e grupe interesi, ka synimin e eleminimit tërësor të plastikës një përdorimshe, pranverën e vitit të ardhshëm.

Nga Universiteti i Durrësit, ministri Klosi u ndal tek efektet e përdorimit të plastikës në pejisazh dhe shëndetin e qytetarëve. "Është një dëm i jashtëzakonshēm në të dyja komponentët"- deklaroi ndër të tjera ministri Klosi, duke shtuar se kjo masë drastike do jetë e shoqëruar me ashpërsim të ligjit.

Aleatë të kësaj nisme, do të jenë të rinjtë e auditoreve si fasha e shoqërisë që duhet të jenë të angazhuar dhe janë më të ndërgjegjësuar. Ai ftoi qytetarët të refuzojnë të shërbehen me materiale plastike.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për