Klosi në portin e Durrësit: Do të zhvillojmë industrinë e detit, konkurruese në rajon (VIDEO)

05/07/2019 - 12:08

"Jemi në fazat e para të zhvillimit të industrisë së detit, por shumë shpejt ajo do të jetë konkuruese me vendet e rajonit".

Kështu është shprehur Ministri i Turizmit, Blendi Klosi në një takim që ka zhvilluar me një grup tur-operatorësh në portin e Durrësit. 

Klosi theksoi gjatë fjalës së tij se për industrinë e detit kemi nevojë për më shumë anije si dhe vajza e djem që të punësohen në këtë sektor.

Vitin e kaluar, Ministria e Turizmit prezantoi projektin "Smile Albania" ku të rinj dhe të reja u shpërndanë në shumë pika turistike të vendit për t’iu ofruar turistëve më shumë informacione rreth siteve arkeologjike dhe kulturore.

Që nga data 10 korrik ky projekt do të jetë edhe në portin e Durrësit dhe në total në të gjithë vendin do të operojnë rreth 500 studentë në 35 pika turistike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

15 tetori është caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si Dita Ndërkombëtare e Ecjes

Një skenë aspak e zakontë ka ndodhur në mes të Tiranës, ku protagonistja ka qenë një femër.

Rreth 1800 studentë të programeve Bachelor dhe Studimeve Profesionale nisën vitin e ri akademik në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durr

Këtë të hënë, universitet në mbarë vendin nisin vitin e ri akademik 2019-2020.

Imam Tahir Kukaj i qendrës Islamo-Kulturore në Staten Island të Nju Jorkut, ka tani një detyrë të re.

Ka përfunduar edicioni i katërt i Maratonës së Tiranës, e cila është dominuar sërish nga sportistët kenian, që kanë qenë fitues të gjysmë

Ata jetojnë në kushte ekstreme varfërie, humbja e njeriut të zemrës e ka lënë nënën 35-vjeçare me dy fëmijët e saj në kushte të vështira

Në periudhën 12 tetor — 14 tetor 2019, do të kryhet procesi i aplikimit online për raundin e tretë në portalin U-Albania. Kanë të drejtë

Fakulteti i Biznesit, i universitetit “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, së bashku me një grup shkollash profesionale nga qytete të ndryshm