Konsumimi i hashashit nga nxënësit e shkollave, problem shqetësues në Durrës (VIDEO)

Postuar: 13/05/2018 - 19:00

   Fenomeni i përdorimit të drogës në shkolla apo edhe jashtë saj nga të rinjtë është një prej sfidave me të cilat ndeshen shumë familje në Durrës. Përdorimi i hashashit nga nxënësit që në shkollën 9-vjeçare dhe më pas në shkollë të mesme, ka bërë që edhe vetë shkollat të marrin masa drastike ndaj nxënësve që kapen si konsumatorë.

Pak ditë më parë, 2 maturantë janë gjetur duke tymosur cigare në shkollën e mesme “Leonik Tomeo” në Durrës dhe shkolla mori masë që asnjëri prej dy maturantëve të mos futej në provimet e maturës.

Drejtori i shkollës së mesme, Tomorr Agalliu pranon se jashtë oborrit të shkollës ndjehet era e rëndë e hashashit që konsumojnë të rinjtë. 

Sensibilizmi i të rinjve në shkolla ka qenë i mjaftueshëm nga policia dhe OJF-të, por rreziku që ata të bien në kthetrat e drogës është shumë i madh.

Kanabis sativa, pavarësisht se është një drogë e ndaluar. konsumohet gjerësisht në ambiente e në rrugë. Shumë prej të rinjve shtyhen nga kurioziteti për të provuar ndjesinë që të jep dhe më pas disa prej tyre krijojnë varësi nga lëndët narkotike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Italia po përballet me një krizë në sektorin shëndetësor, pasi në të gjithë vendin nevojiten rreth 53 mijë infermierë.

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën pranë Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, fton studentët që të aplikojnë në pro

Me një qetësi që gati të habit pasi ato çka nxjerr nga goja mund të kenë lënduar shumë zemra, Batin Duka ka treguar në emisioni ‘Me zemër

Për vitin 2018 Shqipëria ka numrin më të lartë të të burgosurve për 100 mijë banorë.

   Trendi i vajzave të reja dhe jo vetëm për të zbehur rrudhat në fytyrë apo për të zmadhuar pjesë të ndryshme me “lifting” apo mbushje,

   “Fiks Fare” solli mbrëmjen e së hënës historinë e një vajze të vogël, Elvanës 6-vjeçare, të cilën gjakësi e ka detyruar të nisë shkoll

Është rikthyer sërish në emisionin "Me zemër të hapur" historia e incestit në një familje në Tiranë, ku babai ndodhet pas hekurave pasi a

Një ditë para fillimit të shkollës, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar Shtëpinë e Fëmijëve “Z

Në kohën e digjitalizimit dhe ndryshimit teknologjik, Zvicra po përballet me mungesën e inxhinierëve edhe specialistëve të telekomunikaci