Kryebashkiakja Sako merr pjesë në ekspozitën e nxënësve në kuadër të “Javës Evropiane të Lëvizshmërisë”

20/09/2019 - 19:50

Nën kujdesin e Këndit të BE-së të Bashkisë së Durrësit u zhvillua një konkurs-ekspozitë me punime kreative të  nxënësve të disa shkollave 9-vjeçare dhe të mesme të qytetit me temë “Dita pa Makina”, të cilat përcollën mesazhe sensibilizuese dhe idetë më të mira për lëvizshmërinë e qëndrueshme.

Në këtë aktivitet mori pjesë edhe kryetarja e Bashkisë së Durrësit Valbona Sako e cila vlerësoi idetë e këtyre fëmijëve:

“Me surprizuan idetë që kanë fëmijët dhe që i kanë shprehur kaq bukur në vizatimet e tyre. Kjo do të thotë që po rrisim një brez të mirë dhe me ide origjinale që mund të përdoren nesër në dobi të qytetit tonë.”

Bashkia e Durrësit i është bashkuar qindra qyteteve evropiane në kuadër të “Javës Evropiane të Lëvizshmërisë”. Kjo javë konsiston në zhvillimin e aktiviteteve edukative dhe sensibilizuese për një ambjent më të shëndëtshëm duke minimizuar përdorimin e makinave dhe duke shfrytëzuar burimet alternative të lëvizjes si transportin publik dhe ecjen me bicikleta.

Gjatë gjithë këtyre ditëve janë organizuar aktivitete të shumta lidhur me tematikën e kësaj jave e cila mbyllet ditën e dielë me “Ditën ndërkombëtare pa makina”, ditë në të cilën Bashkia Durrës fton të gjithë qytetarët ti bashkohen nismës së ecjes me biçikleta në qytet. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për

Muaji i Ramazanit në Shqipëri dhe në mbarë botën, pritet me shtim në adhurime nga besimtarët myslimanë, pasi janë 30 ditë dedikuar më shu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Spitalin Universitar ‘Shefqet Ndroqni’ ka deklaruar se prej ditës