“Kurajë Itali, Durrësi është me ty”! Klubi rotarian solidarizohet me vendin fqinj (FOTO)

25/03/2020 - 09:59

Klubi Rotarian Durrës është solidarizuar me popullin italian, i cili është duke luftuar me virusin vdekjeprurës, Covid-19.

“Kurajë Itali, Durrësi është me ty” shkruhet në banerin e vendosur pranë selisë së klubit Rotarian te hotel “Arvi”.

Lidhja e ngushtë e Durrësit me Italinë është e hershme, ku në shtetin fqinj jetojnë prej vitesh me mijëra familje durrsake. Italia sot është më e dëmtuara nga pandemia që ka prekur gjithë botën, ku deri më tani numërohen 6820 persona të vdekur dhe 69176 të infektuar.

Tri ditë më parë, një baner gjigant i ngjashëm u vendos në bashkinë e Durrësit, në shenjë solidarizimi me vendin fiqnj që është aq i dashur për shqiptarët, e në veçanti për durrsakët.

Klubi Rotarian i Durrësit është një organizatë me njerëz të përkushtuar, ndaj të gjitha shtresave shoqërore me probleme në të gjitha fushat e jetës. Anëtarët rotarianë punojnë me pasion e energji për të bërë projektet realitet. Duhet të promovojnë paqe, të luftojnë sëmundjet, të dhurojnë ujë të pijshëm, pastërti, higjienë, të ndihmojnë në rritjen ekonomike të komunitetit.

Gjatë gjithë ekzistencës së tij, ky klub ka bërë donacione të ndryshme në gjithë zonën e Durrësit dhe qendra rezidenciale të ndryshme, ku është parë e nevojshme për të kryer donacione për fëmijë dhe shtresa të ndryshme shoqërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Ditën Botërore të Shëndetit, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka vlerësuar mjekët, infermierët dhe

Nga 383 persona të infektuar me COVID 19, 41 raste janë në radhët e bluzave të bardha.

Kur po bëhet gati një muaj që ka nisur kufizimi i lëvizjeve dhe shqiptarët janë vendosur në karantinë të detyruar brenda shtëpive të tyre

Qendra për Nisma Ligjore Qytetare shpreh shqetësimin e saj lidhur me rastet e dhunës në familje në shqiptare gjatë periudhës së izolimit

Një 80-vjeçare nga Vlora është bërë pacientja e 100-të e shëruar nga koronavirusi në Shqipëri, teksa la sot Spitalin Infektiv.

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus, në një lidhje të drejtpërdrejtë me News 24” ka treguar

“Jemi në mesin e një beteje që nuk është ndalur në asnjë moment, lufta nuk ka mbaruar”.

Rregullat e lëvizjes së qytetarëve në kushtet e karantinës kanë venë në vështirësi mjaft qytetarë në Durrës.

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili u prek nga koronavirusi ka falënderuar të gjithë ata që janë interesuar për shëndet

Me anë të një postimi në Facebook, ministrja e Arsimit Besa Shahini, ka përcjellë momente pune të mësuesve nga i gjithë vendi ndërsa zhvi