Kushtojini pesë minuta: Ç’duhet të dini për kancerin e gjirit

02/10/2019 - 09:00

Muaji tetor është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e herdhëm të kancerit të gjirit, i cili mund të prekë çdo grua, pavarësisht se rreziku rritet me rritjen e moshës.

Disa nga faktorët që rrisin mundësitë për t’u prekur nga kanceri i gjirit janë:
- fillimi i hershëm i menstruacioneve;
- shtatzënitë në moshë të madhe;
- mbipesha pas menopauzës;
- konsumimi i alkoolit dhe duhanit;
- mungesa e aktivitetit fizik;
- gjenetika (nëse ka patur paraardhës të prekur nga kjo sëmundje);
 - mbipesha dhe obeziteti, sidomos në menopauzë;
- marrja e kontraceptivëve nga goja e pakontrolluar nga mjeku.

Disa shenja të zakonshme:
- gjëndër apo kokërr në gji ose nën sqetull;
- ndryshim në formë ose në madhësi të gjirit;
- ndryshim në lëkurën e gjinjve tuaj, si gropëza ose tërheqje;
- skuqje, enjtje te gjinjtë, përreth tyre apo nën sqetull;
- rrjedhje lëngu nga thithka e gjirit;
- kore ose luspa në thithkën e gjirit;
- puçrra të imta në majë të gjirit apo përreth tij;
- dhimbje e vazhdueshme në një pjesë të gjirit ose nën sqetull.Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mënyrë që të parandalohet sëmundja ose të mos shfaqet për herë të dytë:

- ushqimet e skuqura;
- sheqeri i bardhë;
- mishi i kuq;
- kripa;
- ushqimet e konservuara;
- sallami;
- çerealet;
- alkool.

Si zbulohet kanceri i gjirit:
1. Vetëkontrolli mujor i gjirit, i cili rekomandohet një herë në muaj duke filluar nga mosha 20 vjeç. Pas menstruacioneve, bëhen lëvizje rrotulluese me dorë duke kontrolluar gjinjtë, deri në pjesën e sipërme të kraharorit dhe sqetullave.
2. Ekzaminimi klinik, kontrolli përmes personelit mjekësor, që këshillohet 1 herë në vit.
3. Mamografia, që duhet kryer me patjetër nga moshat 35-40 vjeç të paktën një herë në dy vite, kap kancerin në faza shumë të hershme. Këshillohet të kryhet kur gjinjtë nuk janë të fryrë dhe nuk dhembin.

Për të tjera informacione shtesë, mund të klikoni mbi këtë broshurë të Institutit të Shëndetit Publik mbi pyetje të ndryshme rreth kancerit.

*Burimi: Ministria e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik dhe Women's Health

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.

Një ditë më parë “Stop”transmetoi dy dëshmi të reja, që implikojnë profesorin e kantos në shkollën e mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier

Ideja e ministrit të turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi e mbështetur nga hotel "Aragosta" me pronar Eduard Xhepa, janë finalizuar me një

Të tjera dëshmi tronditëse kanë dalë në dritë për abuzimet e mësuesit “zhigolo” të shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier.

Pema e Paulownia po bëhet një ndër më të kultivuarat nga fermerët shqiptarë në vitet e fundit.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit P

Hapet gara për mësuesit që duan të vihen në listë pritjeje për t’u punësuar në vitin e ardhshëm shkollor.

Numri i lindjeve dhe shtesa natyrore e popullsisë shënuan rënie në vitin 2019 në Shqipëri krahasuar me një vit më parë.