"Lider me Integritet" në UAMD, studentët trajnohen për t'i thënë "JO" korrupsionit (FOTO)

06/11/2018 - 16:42

Akademia “Lider të rinj me integritet” nisi rrugëtimin e saj nga universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD). Në datat 5-6 nëntor, 2018, studentë nga të 6 fakultetet e UAMD-së, u përzgjodhën me kujdes nga organizatorët për të qenë zëri i moshatarëve të tyre në universitet dhe më gjerë.

Ata u trajnuan për të qenë lider të një kulture universitare të bazuar në suksesin e ndershëm, aftësinë dhe meritokracinë.

Gjatë dy ditëve të trajnimit studentët diskutuan mbi përpjekjet dhe mënyrat për të patur një universitet të paprekur nga korrupsioni, si dhe shprehën gatishmërinë për të bashkëpunuar në nisma frymëzuese për të luftuar fenomenet negative në arsimin e lartë në vend. Në fund të trajnimit ata u zotuan të krijojnë Klubin studentor “Lider me Integritet” në UAMD.

Aktiviteti u mundësua nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit në kuadër të projektit “Të rinjtë luftojnë korrupsionin në arsimin e lartë në Shqipëri”, me mbështetjen financiare të Zyrës së Marrëdhënieve me Publikun e Ambasadës së SHBA-së në Tiranë.

UAMD do të vazhdojë të mbështesë aktivitete të kësaj natyre për të forcuar kapacitetet studentore dhe promovuar përfshirjen dhe angazhimin e studentëve në jetën universitare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy gjyshër nga Laçi edhe pse në kushte tejet të vështira prej kohësh janë vënë në kërkim të nipit të tyre 11-vjeçar.

Klajdi, 16 vjeç është gozhduar në shtrat i paralizuar në këtë banesë mes pyllit në fshatin Kabash të Gramshit.

Këtë të martë, u prezantua në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës platforma Super Generation, nisma më e fundit e ALBtelecom për

Historia e një 78-vjeçareje nga Elbasani është bërë sot pjesë e emisionit "Me zemër të hapur".

Në ditën Botërore të Parandalimit të Abuzimit ndaj Fëmijëve, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu priti tele

Ardit Gjebrea: “Ne, historinë e sotme do ta fillojmë nga dhoma e surprizave dhe jam këtu me Fabjolën e cila ka ardhur nga Gjermania enkas

Fiks Fare evidentoi këtë situatë e cila ka kohë që vazhdon, ata që vuajnë nga sëmundjet që prekin eshtrat e trupit nuk gjejnë zgjidhje.

Historia plot drama e një 28-vjeçareje është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” në ‘News24’.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu prezantoi nga Durrësi, skuadrat e terrenit dhe nënshkroi me drejtuesit

Tirana përzgjidhet ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018.