Mashtrimi i mikes me kredinë, djali: Më joshi, s'jam politikan

13/03/2019 - 13:45

Një grua 63-vjeçare sëbashku me djalin e saj i është drejtuar emisionit “Me Zemër të Hapur” në News 24 pasi mikja e familjes i ka mashtruar dy vjet më parë.

Gruaja dhe djali në 2017 morën një kredi prej 5 milion lekësh pasi një mike e familjes së tyre i kërkoi ndihmë. Ata asokohe ishin të papunë por mikja e tyre doli garant se këstet e kredisë do të paguheshin prej saj.

Por nuk ndodhi kështu, sipas djalit ajo pagoi vetëm një vit ndërkohë që kredia sot e kësaj dite vazhdon ende të qëndrojë e pashlyer. 36-vjeçari thotë se kredia u mor për një periudhë 5 vjeçare. Veç kësaj stuate kjo familje po përjeton stres pasi mikja e tyre i ka futur garant edhe për kredi të marra nga njerëz të tjerë.

I ftuar në studion e emisionit "Me Zemër të Hapur", Denis Greva tregoi arsyet pse i besuan mikeshës së shtëpisë. “Na joshi me 300 mijë lekë të vjetra ajo meqë ishim pa punë. Nuk e dinim çfarë rrezikonim, unë jam një njëri me 8 vjeçare jo politikan në karrierë. Ngaqë s’kemi shkollë ndodhin këto. Edhe unë dhe mami jemi me tetëvjeçare. Pastaj më tha edhe oficeri i kredisë që të firmosja pa problem se do paguajë kjo zonja”,- tha Greva.

Situata për këtë familje është bërë e papërballueshme, në njërën anë mikesha e tyre është zhdukur dhe në anën tjetër kjo familje është e papunë, pra rezulton pa të ardhura.

"Unë jam hallexhi, dal në rrugë shes ndonjë rrobë. Ja ku më keni ju thashë atyre të bankës, më merrni më çoni jashtë shtetit të heq ndonjë veshkë se s’kam si e laj kredinë",- thotë ai.

Nisur nga kjo problematikë 36 vjeçari ka bërë kallzimin në polici dhe kjo e fundit e ka çuar çështjen prej muajsh në Prokurori, por ende sot e kësaj dite prokuroria nuk ka dhënë asnjë përgjigje. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka nisur punimet seminari tre ditor në kuadër të projektit “HELIX” –, ku Fakulteti i Tekno

Qendra Kombëtare e Fëmijëve të Humbur në Shqipëri një shërbim i CRCA Shqipëri dhe Linja Kombëtare për Fëmijët e Humbur ALO 116 000, në ba

Në kuadër të takimeve të hapura me mjekët dhe infermierët, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu lajmëroi disa ndryshime të propoz

Shqipëria renditet në vendin e 107 nga 156 shtete në indeksin e lumturisë 2019, të publikuar sot nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, d

Në Shqipëri rreth 37 për qind e të punësuarve janë në të zezë.

Elida Musa aplikoi për herë të parë në dhjetor të vitit 2018 për azil në Francë. Elida ka një diplomë për infermieri.

Nis sezoni i XII i provimeve të shtetit për të gjithë mësuesit e rinj, që janë në pritje për licencën si kusht për të kërkuar një vend pu

Në këto kohë lajmesh të trishta, historia e Luftarit ngjan si “rast i izoluar”.

Një tjetër histori mjaft prekëse që u transmetua mbrëmjen e djeshme në emisionin “Dua të të bëj të lumtur” ishte ajo e Sulltanes dhe Shpë