Mbahet konferenca e parë mjekësore në universitetin e Durrësit (VIDEO)

28/04/2017 - 17:16

Paraqiten 70 punime shkencore

Në sallën e Konferencave të Universitetit "Aleksandër  Moisiu" Durrës, është zhvilluar Konferenca e Parë Shkencore Ndërkombëtare me temë: "Menaxhimi i Traumës së Avancuar" nga departamenti i Mjekësisë së Fakultetit të Studimeve Profesionale.

Të pranishëm në këtë konferencë në të cilën u paraqitën mbi 70 punime shkencore, ishin shumë personalitete të botës akademike, si: Prof. Dr. Arben Gjata, Prof. Dr. Skënder Topi, Prof. Dr. Tritan Shehu, rektorja Kseanela Sotirofski. Në fjalën e tij profesor.as.dr. Osman Metalla u shpreh se trauma është një problem jo i vogël për shoqërinë bashkëkohore dhe shpjegoi cila moshë është më e prekur.

Konferenca u organizua  në bashkëpunim me Universitetin e Mjekësisë, Tiranë, Universitetin e Elbasanit, UBT, etj. Në këtë konferencë merrnin pjesë edhe  shumë të ftuar nga jashtë vendit, si nga: Kosova, Mali i Zi, Zvicra e Gjermania si dhe studentë të universitetit të Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kufizimi i lëvizjeve dhe bllokimi i punës në sektorin privat ka bërë që shumë familje të vihen në vështirësi të madhe për të mbijetuar.

Instituti i Shëndetit Publik ka publikuar dy “manuale” se si të veproni në mbrojtje nga koronavirusi i ri, i quajtur COVID-19, kur dilni

Shkollat do të vijojnë të qëndrojnë të mbyllura, ndërsa mësimet jepen online në mënyrë që nxënësit të mos humbasin vitin shkollor dhe të

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka postuar në profilin e tij disa foto që tregojnë grumbullime njerëzish.

Kufizimet në lëvizje, për shkak të Covid 19, kanë frenuar përhapjen e virozave normale duke ndikuar në rënien e flukseve spitalore për sh

Aktualiteti i dhimbshëm që po përjetojmë ka sjellë vështirësi financiare për shtresa të ndryshme sociale, e sidomos për ato në nevojë.

Klubi Rotarian Durrës është solidarizuar me popullin italian, i cili është duke luftuar me virusin vdekjeprurës, Covid-19.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një komunikim me publikun tha se mbetet thelbësore ruajtja e stafi

Nën masa të rrepta sigurie është përcjellë sot për në banesën e fundit 71-vjeçari F.M, i cili ndërroi jetë nga virusi vdekjeprurës Covid-

Dy pacientë, kontakte të rastit zero të cilët pas ritestimit të dytë dolën negativë, po bëhen gati të lënë spitalin.