Mbeturinat urbane në qendër të Durrësit shqetësojnë qytetarët

09/07/2020 - 22:22

Situata me mbeturinat urbane në zona të ndryshme të Durrësit shqetëson qytetarët. Një banor i lagjes nr.11, sjell foto nga gjendja e kazanëve të plehrave përgjatë rrugës “Aleksandër Goga”.

Kazanët janë të mbushur plot, ndërkohë që plehrat dhe kutia kartoni derdhen edhe në trotuar.

“Kjo është gjendje e koshave të plehrave te rruga e Gjykatës plot inerte që bllokojnë trotuarin e pa larë dhe e pa dezinfektuar. Sot u bë larja e trotuareve, por çuditërisht pllakat pranë koshave nuk u lanë. Do na shpifen sëmundje të tjera”,- shkruan banori.

Dy ditë më parë ishin banorët e zonës së ish-Kënetës që ankoheshin për pirgjet me mbeturina, që nuk tërhiqeshin rregullisht prej ditësh.

Vitet e kaluara, gjatë sezonit turistik, në lagje të ndryshme të qytetit vihej re shtim i sasisë së mbetjeve urbane edhe për shkak të rritjes së numrit të popullsisë prej kthimit në atdhe të emigrantëve dhe ardhjes së mijëra turistëve për pushime.

Këtë sezon, kur numri i pushuesve mbetet ende i ulët për shkak të pandemisë, sërish tërheqja e mbeturinave mbetet problematike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetare për nxitjen e lindjeve duke dhënë subvencione direkte për çdo fëmijë të lin

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombë

Presidenti Ilir Meta njofton se sot ka marrë vesh lajmin se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrta

Gjatë inspektimit në spitalin e Lezhës, ministrja Manastirliu deklaroi se po vijon fuqizimi i spitaleve rajonale dhe përgatitja e tyre si

Mjeku Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të ri, ku tregohet se Covid 19 është zbutur, por nuk e ka humbur aftësinë e transmetueshmër

Mjeku Tritan Kalo ka apeluar për respektimin e masave me qëllimin frenimin e përhapjes së infeksioneve.

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.