Mes varfërisë dhe mjerimit, të moshuarit kanë një thirrje për kryeministrin Rama (VIDEO)

09/11/2018 - 17:12

Të varfërit në këtë vend po bëhen çdo ditë e më të varfër, pasi kanë mbetur jashtë vëmendjes së shetit. Ata që nuk kanë asgjë e as nuk përfitojnë nga shteti i kalojnë vitet e jetës në mjerim të plotë. I tillë është rasti i dy pensionistëve të vetmuar, që jetojnë nën një çati e cila rrezikon shembjen.

Fiqiri dhe Xhevrije Maloku janë nga fshati Larushk i Fushë-Krujës, dhe gjendja e tyre shëndetësore është mjaft e rëndë, ndërsa pensioni i tyre nuk u mjafton për ilaçet.

Xhevrija prej pesë vitesh ndodhet e shtrirë nga paraliza, gjithashtu dhe bashkëshorti i saj, Fiqiru vuan nga disa sëmundje, por ai përpiqet t’i shërbejë aq sa mundet gruas së tij.

Të moshuarve iu është premtuar nga vendoret se do t’iu jepet ndihmë për kushtet e vështira, por ende asnjë reagim, ndaj ata apelojnë strukturave.

Madje apeli i drejtohet dhe kryeministrit të vendit, nisur dhe nga bindjet politike të pandryshuara prej 25 vitesh si socialist. Ai shpreson se institucionet do t’iu ndodhen pranë për të dalë nga gjendja e vështirë në të cilën po jetojnë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ramadan Hasa është një 67-vjeçar i cili jeton në kryeqytet.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, priti 54 mjekët e rinj që do të punësohen, duke filluar nga sot, në s

Në pesë qarqe, Korçë, Kukës, Fier, Vlorë, Berat lindjet kanë pësuar rënie dyshifrore në vitin 2018, teksa numri i tyre kapësuar rënie në

Instituti i Shëndetit Publik u bën apel qytetarëve të bëjnë kujdes dhe të vaksionohen pasi vihet re se numri i rasteve të prekur nga frut

Bashkia Durrës, megjithëse është një ndër bashkitë më të mëdha në vend dhe me një peshë të rëndësishme në sektorin e turizmit, ende nuk g

Popullsia e Shqipërisë përveçse po pakësohet, po ndryshon më shpejtësi strukturën e saj në disfavor të moshave të reja, teksa popullsia n

“103 mjekë familje kanë aplikuar për t’u punësuar në sistemin shëndetësor parësor dhe pritet të punësohen në qendrat shëndetësore dhe

Popullsia e vendit shënoi rënie për të tretin vit radhazi më 2018 kryesisht prej emigracionit të lartë dhe rënies së numrit të lindjeve.

Në seancën e ndërmjetësimit në rubrikën “Shihemi në Gjyq” këtë të diel ishin dy vëllezërit Xhevati dhe Ibrahimi.