Ministrja Kushi apel të fortë në ditën kombëtare të luftës kundër bullizmit: Reago dhe kërko ndihmë

21/11/2020 - 12:39

Së bashku me disa nxënës, pjesë e Parlamentit të Nxënësve, Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi me anë të një video-mesazhi ka bërë një apel të fortë në Ditën Kombëtare të Luftës kundër Bullizmit.

Duke marrë parasysh rezultatet e dala nga “PISA 2018”, ministrja shprehet se Shqipëria ishte ndër shtetet me indeksin më të ulët të bullizmit.

“86% e nxënësve nuk e pranojnë bullizmin. Ndërsa 91% e tyre i mbështesin nxënësit që preken nga ky fenomen”- thekson ministrja Kushi.

Ajo me anë të video-mesazhit ka ftuar të gjithë nxënësit që mund të jenë ndjerë qoftë edhe njëherë të bulluar, të fyer apo të përçmuar, që të reagojnë me qetësi, e të kërkojnë ndihmë nga shokët.

Ky mesazh i ministres për luftën kundër bullizmit është dhënë edhe për më të rriturit. Ajo u kërkon edhe atyre që të mos heshtin, por të reagojnë ndaj këtij fenomeni.

"Mbro veten dhe jepi fuqi punës tonë! Zëri yt është zëri im! Dhe sfidat e tua në shkollë janë sfidat në punën time!” – e përfundon video-mesazhin e saj Kushi.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqiptarët duhet të punojnë 5 orë e 22 minuta për të paguar faturën më të lirë mujore të internetit me brez të gjerë, sipas një harte të

Një ditë pasi aksidenti i mori jetën 16-vjeçarit Flavio Osmani, banorët e Sukthit kërkojnë të ndërhyhet në rrugën që u bë shkak për ngjar

Mateo Osmani, djali i kreut të Njësisë Administrative Sukth, Rrapo Osmani i ka dedikuar një postim prekës vëllait të tij, Flavios, i cili

Teksa prej më shumë se një viti koronavirusi është kthyer në temën kryesore, duke rrëmbyer vëmendjen e të gjithëve, qytetarë, institucion

Shitjet online u revolucionarizuan gjatë pandemisë Covid-19, pasi masat kufizuese detyruan shumë biznese të operojnë në kushte jo të zako

Zhvillimet demografike në vend janë përkeqësuar më tej gjatë vitit 2020, duke lajmëruar një përkeqësim të numrit të popullsisë në shumicë

Në muajin janar 2021 inflacioni i matur sipas metodës së Eurostat shënoi 0.6% ose 0.2 për qind, më i lartë se matjet kombëtarë nga INSTAT

Nëse keni një palë këpucë, të kuqe apo çfarëdo ngjyre dhe modeli që nuk ju duhen më, mund t'i dorëzoni pranë teatri "Aleksandë Moisiu" në

Numri i pagesave me kartë në Shqipëri arriti në më shumë se 5.8 milionë gjatë vitit 2020, niveli më i lartë i regjistruar ndonjëherë.

Një tjetër rast tragjik është shënuar në spitalin "Shefqet Ndroqi", ku një 32-vjeçare ka ndërruar jetë për shkak të koronavriusit.