“Na kanë kërcënuar për orët shtesë”/ Mjekët e familjeve në Durrës ultimatum Ministrisë: Anuloni urdhrin e ri (VIDEO)

26/01/2019 - 15:38

Mjekët e familjeve në qarkun e Durrësit prej disa kohësh po përballen me një urdhër absurd duke i detyruar që të punojnë orë shtesë në reparte të ndryshme të spitalit, përveç punës që bëjnë në qendrat shëndetësore. Për këtë arsye ka reaguar konfederata e qarkut Durrës, duke kërkuar nga Drejtoria e Shëndetit Publik dhe ajo e spitalit që ta anulojnë këtë urdhër.

Zija Alhysa, kryetar i konfederatës qarku Durrës, është shprehur se me këtë rast është shkelur kodi i punës se mjekët dhe nuk duhet të bëjnë më shumë se 40 orë punë në javë.

Mjekët shprehen se kjo gjë është e paligjshme dhe nuk duhet të shkojë një mjek familjeje në urgjencë pediatrie apo reparte të tjera të spitalit. “Na kanë kërcënuar me vërejtje nëse nuk do shkojmë”, thonë mjekët.

Konfederata ka bërë një peticion drejtuar ministres së Shëndetësisë për të hequr urdhrin në fjalë si dhe vërejtjet që iu janë dhënë mjekëve deri tani. Sekretari i përgjithshëm i Konfederatës së Shqipërisë, Petrit Frangu, shprehet se “Urdhri në fjalë është i paligjshëm dhe do bëjmë të pamundurën ta anulojmë atë”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rezultati i Shqipërisë prej 60,4 pikësh është pak më poshtë mesatares së BE-së me 67,4 pikë.

Demografia e Shqipërisë ka hyrë në një cikël krize, prej emigracionit të lartë, rënies së numrit të lindjeve, rënies së martesave, rritje

Qendra “Smart Center” në Durrës, e cila operon me sukses që prej vitit 1998 në fushën e informatizimit të bizneseve, ndërmarrjeve, trajni

Del pergjigja e autopsisë së Rezarta Dhe Olsi Hajdarit të cilët u heluman 5 ditë pas dasmës në fshatin Xhyrë të Librazhdit, e për pasojë

Famullia “Shën Dominiku” dhe Vatra Biblike Katolike organizuan të dielën në qytetin e Durrësit, sipas nismës së Atit të Shenjtë, Papa Fra

 Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka vizituar ambientet e reja të qendrës shëndetësore Bardhoc në Kukës

Menjëherë pas urdhrit të Ministrisë së Shëndetësisë, janë marrë masa në aeroportin e Rinasit për koronavirusin, që është kthyer në një al

Famullia “Shën Dominiku” dhe Vatra Biblike Katolike  organizojnë sipas nismës së Atit të Shënjtë, Papa Françesku, më 26 janar 2020, në qy

Banorët e qarkut të Kukësit do të kenë një maternitet të ri dhe spitalin e rikonstruktuar, falë investimit të qeverisë me vlerë 3 milion

Vetëm 23 % e shqiptarëve janë bujarë dhe të sjellshëm dhe zyrtarisht, sipas një raporti të fundit, jemi ndër më ‘kurnacët’ në Europë, ndo