Nga e hëna nis aplikimi i testit të shpejtë, ekspertja e ISHP-së: Do jetë falas

04/12/2020 - 15:12

Duke nisur nga e hëna në Tiranë do të nisë aplikimi i testit të shpejtë i antigenit për të gjithë ata qytetarë që kanë shenja të COVID-19.

Në një lidhje në Skype për rubrikën "Opinion" në News24, ekspertja e ISHP-së, Eugena Tomini deklaroi se këto teste, ashtu siç u dha dhe nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, do të jenë falas, ndërsa do të shpërndahen në disa zona të kryeqytetit si fillim dhe më pas në spitalet rajonale.

"Nga e hëna nis aplikimi i testeve të shpejta. Testi antigjenik është test që bëhet te personat që janë me shenja klinike dhe janë me virulencë të para. Duhet të bëhet brenda 5 ditëve të shenjave klinike. Më pas mjekët i familjes do të vijojë me testin e PCR-së. Duhet të referohen ata pacientë që janë me shenjë klinike dhe janë me virulencë të lartë. 100 % del rezultat i saktë. Mund të kemi shenja të ngjashme me COVID-19. Efikasiteti është 100%. Ky është një test shumë i shpejt, ndihmon shërbimin epidemiologjik. Ndihmon në përcaktimin e diagnozës. Nëse ne konfirmohemi pozitiv me këtë test, është me shenjë të barabartë me tamponin. Më pas është mjeku i familjes që i referohet këtij rasti nëse ai del pozitiv. Mjeku i familjes ka protokollin që duhet të zbatojë. Janë përcaktuar pikat fikse ku do te jene testet e shpejta. duke nisur që nga e hëna në Tiranë. Do të rifreskoheni me hartën gjeografike ky do të kryhen testet e shpejta. Shpërndarje gjeografike në të gjitha skajet e Tiranës, që të jemi më afër popullatës dhe individëve të sëmurë.", tha Tomini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.

Vajza e piktorit të njohur shqiptar, Mustafa Arapi ka njoftuar se babai i saj është shtruar ditën e djeshme në spitalin "Shefqet Ndroqi",

Një ditë më parë emisioni “Stop” transmetoi dëshminë e vajzës së të ndjerës që ndërroi jetë nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”.