"Ngrohem në diell, se nuk përballoj dot vlerën e lartë të faturës!" Ja si i kalojnë pensionistët e Durrësit ditët e ftohta (VIDEO)

16/01/2020 - 19:01

Hapësirat e pakta publike që kanë mbetur në Durrës shfrytëzohen gjatë orëve të paradites nga të moshuarit, që shfrytëzojnë ditët me diell. Për shumë prej tyre, pensionet e ulëta nuk ua mundësojnë mbajtjen gjatë gjithë ditës ndezur të ngrohëseve elektrike apo kondicionerëve, prandaj ata shfrytëzojnë rrezet e diellit, për t’u ngrohur gjatë paraditeve të këtij mes janari.

Në qendër të qytetit, shikon të gjitha grupmoshat, të cilat kalojnë orët e tyre të lira në diell, ndërsa të moshuarit në lulishten e tyre kalojnë kohën nën shoqërinë e njëri-tjetrit.

Pajisjet elektrike, shumica e pensionistëve pohojnë se i ndezin vetëm pasditeve apo mbrëmjeve, sepse nuk mund ta përballojnë vlerën e lartë të faturës së korentit.

Për fat të mirë, qyteti i Durrësit ka pak ditë të ftohta dimri si këto që po kalojmë. Mëngjesi dhe mbrëmja janë zakonisht orët më të ftohta, pasi gjatë paradites dhe drekës, moti i mirë bën që temperaturat të arrijnë deri në 15-16 gradë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Janë testuar 13 raste të dyshuara tek udhëtarë që kanë histori udhëtimi me vendet e prekura nga koronavirusi i ri dhe rezulton deri

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar një protokoll bashkëpunimi për forcimin e ndërveprimit në fushën e shërbimit shëndetësor, duke përfs

Pas evidentimit të situatës shëndetësore me prezencë komunitare të koronavirusit në Itali, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.