Një durrsake dhe një kavajase, që nesër zyrtarisht italiane

21/05/2014 - 19:22

DURRËS, 21 maj 2014 –  Të enjten, më 22 maj 2014 një vajzë nga Durrësi (S. B. e lindur më 7 qershor 1985) dhe një tjetër nga Kavaja (C. A. e lindur në më 28 dhjetor 1985) do të marrin me një ceremoni publike betimi nënshtetësinë italiane.

Këshilltari komunal për decentralizimin, i shoqëruar nga një përfaqësues i Prefekturës dhe nga nëpunësi i gjendjes civile të bashkisë së Ferrara-s (Emilia Romanja, Italia e Veriut), zyrtarisht, do të japin të enjten, më 22 maj, ora 9, në sallën e komunës, shtetësi të reja italiane, njofton e përditshmja on-line e bashkisë së Ferrarës.

Gjatë një ceremonie të shkurtër, e cila do të kulmojë me betimin, qytetarët e rinj do të marrin një kopje të Kushtetutës italiane, shoqëruar me një letër mirëseardhjeje nga kryebashkiaku, Tiziano Tagliani.

Bie në sy gjeografia e prejardhjes së rezidentëve të rinj në Itali: P. P.  i lindur në Londër (Britani e Madhe) më 11 gusht 1959, M. V. i lindur në Durlesti (Moldavi) më 19 dhjetor 1967, B. S. i lindur në Lugansk (Ukrainë) më 13 mars 1984, S. B. e lindur në Durrës (Shqipëri) më 7 qershor 1985, F. F. i lindur në Tuniz (Tunizi) më 6 shkurt 1964, C. A. e lindur në Kavajë (Shqipëri) më 28 dhjetor 1985, S. R. O. i lindur në Novovolinsk (Ukrainë) më 29 tetor 1974; këta fitojnë shtetësinë italiane për banim; dhe D. S. R. C. e lindur në Merces (Brazil) më 30 tetor 1970 dhe S. L. e lindur në Victoria Fako (Kamerun) më 16 janar1979, që përfituan nënshtetësinë italiane për martesë.

/th. m. agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Buxheti për sektorët e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë.

Gjatë muajit nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë

Historia e komplikuar midis nuses dhe vjehrrës së saj ishte sot pjesë e “Ka një mesazh për ty”.

Bashkia e Durrësit vijon mbështetjen e saj për arsimin e fëmijëve, edhe në rastet kur familjet e tyre kanë vështirësi për të garantuar kë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë finan

Finalizohet operacioni policor "Stadiumi", kapet dhe ndalohet një 23-vjeçar, për veprat penale "Armëmbajtja pa leje" dhe "Prishja e qetës

Numri i personave të moshës 20 dhe 79 vjeç me diabet pritet të arrijë në 700 milionë deri në vitin 2045, sipas studimeve të fundit nga Fe

Një anketë e Qendrës Shqiptare Kundër trafikut të Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti se 77%

Në orën e fiskulturës në shkollën e mesme “Myslym Shima” në Yzberisht, për shkak të reshjeve këtë të mërkurë nuk u bë mësim por mësuesja

Nis vaksinimi kundër gripit për kategoritë e rrezikuara, për të parandaluar komplikacionet e gripit.