Një kryqëzim i ri adaptohet për aksesin e PAK e bebeve në karrocë

10/05/2019 - 11:51

Infrastruktura rrugore në kryeqytet po pëson një trasnformim të rëndësishëm. Krahas rrjetit të ri të ujësjellës-kanalizimeve dhe shtrimit me asfalt, në katër vitet e fundit po ndërhyhet edhe për përshtatjen e tyre për njerëzit me aftësi të kufizuara apo për nënat e reja me fëmijë për karrocë.

Investimi i radhës i Bashkisë është në rrugën “Muhamet Gjollesha” në kryeqytet, ku sikurse shihni nga këto foto të realizuara pranë Fakultetit të Inxhinierisë së Ndërtimit, sistemimi i trotuareve po shoqërohet edhe me lirimin nga pengesat dhe ndërtimin e rampave për personat me aftësi të kufizuara (PAK).

Kryebashkaiku Veliaj siguron se edhe qindra kryqëzime të tjerë janë në proces, ndërsa zbulon edhe çelësin e suksesit të punës së tij në mandatin e parë, puna e përditshme. “Çdo ditë një kryqëzim i ri adaptohet për aksesin e PAK apo bebeve në karroca! Dhjetëra janë bërë, qindra në proces. Ama fjala kyç është: ÇDO DITË! Punë të vogla, me dashuri të madhe”, shkruan Veliaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rehabilitohet qendra shëndetësore e Voskopojës, një investim i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, në kuadër të programit k

Nga Gëzim Kabashi

Fatos Baxhaku shkoi. Qetësisht, si çdo gjë që bëri në jetën e tij.

Shumë shpejt, Europa Perëndimore do të përballet me një kërkesë të lartë për fuqi punëtore, për shkak se, në shumicën e vendeve të zhvill

Vit pas viti telefonët po bëhen gjithnjë e më të sofistikuar dhe janë shndërruar vërtet në një mjet të domosdoshëm pune dhe jo thjesht nj

Maturantët mbetës në një nga provimet e maturës shtetërore kanë një shans të dytë për të ridhënë provimin dhe për të garuar në universite

Hapet për herë të parë një institucion i ri i përkujdesit social për të moshuarit, qendra komunitare për moshën e tretë në Palasë të Hima

Dëshira e shqiptarëve për të ikur është rikthyer sërish e fortë në pjesën e parë të këtij viti, teksa mes krizës së tejzgjatur politike,

Arti shqiptar në zi! Është ndarë nga jeta regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani.

Shqipëria renditet ndër vendet me normën më të lartë të vrasjeve krahasuar me vendet e Bashkimit Europian.