Nuk pastrohen lumenjtë që ndotin bregdetin e Ishmit, paralajmërimi i banorëve (VIDEO)

03/02/2019 - 11:38

Lumi i Drojës është një lum  që gjarpëron mes rretheve Krujë dhe Kurbin. Ai mund të klasifikohet nga më të ndoturit në vendin tonë. Mbetjet e ndryshme duke filluar nga ujërat e zeza dhe hedhurinat, dallohen lirshëm nga kushdo. Të gjitha këto mbeturina shtegtojnë çdo ditë dhe depozitohen në plazhet që shtrihen në grykëderdhje të lumit Ishëm.

Ndërkohë vetë Ishmi është i tejndotur me mbeturiant që derdhen nga kanalizimet e Tiranës duke e kthyer bregdetin në një zonë të masakruar mjedisore. Janë mbetje që depozitohen vit pas viti.

Problem është edhe rruga që ecën paralel me të. Banorët ankohen se lumi shkakton përmbytje sa herë bien shira. Po edhe për rrugën që është tepër e dëmtuar, banorë të ndryshëm shprehen se nëse nuk merren masa për të zgjidhur problemet që kanë, ata do të bojkotojne votimet e qershorit.

Megjithëse është deklaruar disa herë se do të ndërhyhet dhe pastrohet, pastrimet e bëra kanë qenë më shume propogandistike dhe jo efektive. Një vit më parë janë pastruar mbeturinat plastike në kepin e Rodonit, por nuk është marrë asnjë masë për t’i bllokuar këto mbeturina që në burim.

Siç janë bllokimi i këtyre mbetjeve që shtegtojnë në  lumin e Drojës. Nëse do të vijojmë me pastrime periferike nuk do të bëhet asgjë tjetër veçse bujë, por që nuk do t’i shpëtonte zonat e bukura që reklamohen në sajtet qeveritare nga infeksioni dhe pamjet bruto që duhet të turpërojnë çdo kënd.

Në bregdetin e Ishmit, lumenjtë si Droja dhe kanale të tjera, vijojnë të derdhen duke dërguar drejt destinacionevebturistike të periferisë veriore të Durrësit, mbejtje që kanë mbi 20 vite që janë problem dhe  që nuk u zgjidh asnjëherë. Grykëderdhja e Ishmit vijon të ndotet....

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një qytetar nga Tirana Andreja Pepkolaj ,pretendon se zgjidh problemet shëndetësore e sociale të njerëzve , duke u lutur e kryer rituale

Emisioni “Historia ime” në Tv Klan solli ditën e sotme historinë e pazakontë të një 85-vjeçari.

Detaje të reja zbardhen për krimin brenda familjes në Xhafzotaj të Durrësit ku Lulzim Cuku vrau bashkëshorten e tij Manjola Cuku në mënyr

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.

Një ditë më parë “Stop”transmetoi dy dëshmi të reja, që implikojnë profesorin e kantos në shkollën e mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier

Ideja e ministrit të turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi e mbështetur nga hotel "Aragosta" me pronar Eduard Xhepa, janë finalizuar me një

Të tjera dëshmi tronditëse kanë dalë në dritë për abuzimet e mësuesit “zhigolo” të shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier.