Nxënësit shesin lirisht hashash në shkolla

05/11/2019 - 22:07

Emisioni “Stop” në Tv Klan i rikthehet fenomenit të shitjes së drogërave në ambientet e shkollave. Para më shumë se një viti, më 25 Shtator 2018, emisioni “Stop” denoncoi problematikën e shpërndarjes së hashashit në disa shkolla të Tiranës. Në atë kohë reagoi Policia e Shtetit, duke u shprehur se do të shtonte kontrollet në shkolla.

Por një vit më pas, asgjë nuk ka ndryshuar. Ky fenomen negativ vijon të jetë prezent në shkollat e kryeqytetit. Përmes një personi të infiltruar, emisioni “Stop” sjell me zë dhe me figurë me anë të kamerës së fshehtë se si nxënësit konsumojnë dhe shesin hashash. Më i madhi prej nxënësve është në vit të parë gjimnaz. I gjithë ky aktivitet ndodh në pjesën e pasme të shkollave. Rasti është filmuar në shkollën “Besnik Sykja”, që edhe vitin e kaluar ishte pjesë e problemit.

Agjenti i emisionit ka komunikuar me nxënësit duke u kërkuar atyre se ku të gjente hashash. Ata i thonë se mjafton të ketë para dhe mund ta gjejë fare lehtë. Dhe kështu ndodhi. Të nesërmen, njëri prej tyre i sjell një qese hashash. Kushton 500 Lekë të reja. I infiltruari i “Stop” porosit dy qese hashash, të cilët kushtojnë 1000 të reja.

Qyetari- Hë mo! Po e dridhni, hë?!

Nxënësi 1- E drodhëm një të gjatë, mos na kapi shteti, vetëm nji kshu.

Qytetari- Pse?

Nxënësi 1- Na doli ty përprara, na fiku ndjenjën.

Qytetari- Ke ndonji për mua?

Nxënësi 1- Jo, s’kena edhe kët e kena…

Qytetari- Po ku të gjej noi një unë?

Nxënësi 1- Nuk kam kshu, vetëm po të blesh, o shefo, nuk të jep njeri falas sot.

Qytetari- Po hë re, ku të blesh, për nanjë festë, për nanjë gjë…

Nxënësi 3- Po varet, kur e do ti?

Qytetari– Nesër!

Nxënësi 3- Nesër! Po pata fizkulturë unë, do të sjell unë.

Nxënësi 2- Më rob shpie, do na fikin portollambën! Po ku o ai më, o zemra? O, Dm ku o xxx më

Nxënësi 3- O, super fare, o zemra!

Qytetari- Hej, të vij, nesër unë sa lekë bën një nga kto mo?

Nxënësi 3– Një qese, 5 mijë lekë.

Qytetari- 5 mijë lekë!

Nxënësi 3- Po!

Nxënësi 4- Ta sjell ky nesër 5 mijë lekë.

Nxënësi 3- Nesër, ktu do jesh ?

Qytetari- Ça ore del nesër?

Nxënësi 4 – Bëj i çik “Chill” (Qetësim) atje te klasa ti me ktë kapelen!

Nxënësi 3- Në pushim!

Qytetari- Në pushim të gjatë?

Nxënësi 5- Jepi, hë mo, jepi shpejt!

Qytetari- 5 mijë lekë bën, do marr 2 copë, të më japësh 10…

Nxënësi 3- T’i them atyre çunave, t’i them të vijnë, se i kam çuna lagje.

Nxënësi 4- Qilazi ma jep pak, ta provoj atë!

Nxënësi 3- Provoje, ça bari është ai, e ça bari është ky!

Nxënësi 5- Ma jep pak ta provoj unë!

Qytetari- Vetëm të jetë i mirë, hë!

Nxënësi 5 – Ai i lagjes!

Nxënësi 2- Hej, më i mirë ai imi!

Nxënësi 3- Hë, se kjo o super bar, s’o është i lagjes ky, tjetër!

Nxënësi 2 – Ja i lëshoj pëllumbat ai, me rob shpie!

TAKIMI I DYTË

Qytetari- Ma solle?

Nxënësi – Pooo!

Qytetari- Hë shyqyr, si je ti?

Nxënësi – Ça je tu bo?

Qytetari- Hiç, hë mirë!

Nxënësi – 2 copë deshe, hë?

Qytetari- Hë 2, merre 10-tshen!

Nxënësi – Ja ku i ke, 2 copë!

Qytetari- Është i mirë ky?

Nxënësi – Është super!

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Është super tritol. Po deshe, të bëjmë një tashi!

Qytetari- Po.. Na ma dridh një, po bëma me cigare!

Nxënësi – Ke rizla?

Qytetari- Jo! S’ke ti me vete?

Nxënësi – Jo jo! Ja, se ka ai shoku im.Vjen tashi.

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Ka ai shoku im them, vjen tashi.

Qytetari- Mirë!

Qytetari- Ti, ça klase je?

Nxënësi – Unë?

Qytetari- Eee…

Nxënësi – Unë jam në vit të parë.

Nxënësi – Keni rizla, mo zemra?

Nxënësi 2- Jo, jo!

Nxënësi 3- Ça do vlla?

Qytetari- Na një rizla!

Nxënësi – Hajt pra, na jep një rizla, se ty po të prisja!

Nxënësi 3– Na!

Nxënësi 2- Ta kqyr njëherë!

Nxënësi – Është bar i mirë, më vdekshin robt!

Nxënësi 2- I ri është?

Qytetari– S’paska kokrra!

Nxënësi – Jo më, ça thu ti?!

Nxënësi – Po shih, sa pjalm ka mo zemër, e di sa dru të bën?

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Po shih, sa pjalm!

Qytetari- Unë kam vajtur në nja dy vende të tjera, s’kam gjetur!

Nxënësi 2- Ku?

Qytetari- Kshu nëpër shkolla kam qenë një- dy herë.

Nxënësi 2- S’kam qenë unë!

Qytetari- Hë!

Nxënësi 2- Kam unë mall të ri daku, as një muj s’ka, që është këput.

Qytetari- Me sa? Edhe ti me 5 mijë lekë?

Nxënësi 2- 5 mijë lekë!

Nxënësi – 5 janë të gjithë!

Qytetari- Të gjithë me 5 mijë lekë!

Nxënësi 2- Boj 5-shen, hajde merre!

Qytetari- Të marr në telefon unë, mo burrë!

Nxënësi 2 – Edhe me 1.5 gramë brenda “full” (plot)

Nxënësi – Ça ke më Strëpi, pse më bezdis në punë mu?

Qytetari- Edhe ti ke marrë, mo?

Nxënësi- Vështroje njëherë, me rob shpie!

Qytetari- Hë!

Nxënësi 3- Është si ai i djeshmi.

Nxënësi – Edhe ky është super bar, e di ça bari është ky më?! Më vdekshin robt është super fare!

Qytetari- Hajde re, apo do ma japësh mua dhe ktë?!

Nxënësi- Jo, jo! Ia dha botrorit ai ktë.

Qytetari- Po gocat s’pinë ktu? Vetëm çunat pinë?

Nxënësi- Ça?

Qytetari- Gocat s’pinë ktu?

Nxënësi – S’pinë, s’pinë.

Nxënësi 2 – Gocat?

Qytetari- Hë!

Nxënësi- Gocat pinë fshehtas.

Nxënësi – O xxx, a do vish t’ma bësh një teke gati? Na, na, boje!

Nxënësi 4- Kush e ka kët’ barin?

Nxënësi – Una e kam kët’ barin!

Qytetari- Po kshu festa, gjëra, organizoni ju?

Nxënësi- Festa?

Qytetari- Hë!

Nxënësi – “Weed shop” (Dyqan hashashi)

Qytetari- Hë!

Nxënësi – Weed shop!

Qytetari- Hëë Weed shop e kini?…

Nxënësi – Ishim te klasa.

Qytetari- Pse e ke pi në mëngjes?

Nxënësi- Poo, mora dhe një pako timen unë, që në mëngjes, fiks fare. Ja më, me ktë e pimë o…

Qytetari– Po s’u dallojnë ato mësueset në klasë?

Nxënësi – Zysha, unë sa erdha, ma bojshin ato gocat, paske pirë cigare, që në mëngjes, hë…

Qytetari- Të dalluan?

Nxënësi- Zyshat? Po jo, se s’bohemi kshu spatë, me rob shpie…

Nxënësi- Na nona!

Qytetari- Rrofsh, do të marr në telefon për çdo gjë! /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmja e maturës finalizon një kapitull të rëndësishëm të moshës më të bukur të jetës sonë, adoleshencës.

Doktoreshë Edlira Harizi, neurologe pranë spitalit rajonal Durrës, është rizgjedhur presidente e Urdhrit të Mjekëve për qarkun e Durrësit

Vetëvrasjet u rriten në mënyrë sistematike dy vitet e fundit, duke arritur në 216 persona më 2019 ose 2,3 për qind në raport me një vit m

Prej 15 majit në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës, mesatarisht çdo ditë kalojnë 10 autobusë me punëtorë sezonale nga zona të ndryshm

FRPD reagon për megaskandalin e dhunës seksuale ndaj 15-vjecares. Të rinjtë e FRPD-së kanë tubuar sot para Ministrisë së Arsimit.

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për