Preku zemrat e shqiptarëve, vdes 15-vjeçarja me sëmundjen e rrallë

15/09/2019 - 14:02

Elona Kuburja, 15-vjeçarja që u dërgua në Turqi për mjekim të specializuar, pasi vuante nga një sëmundje e rrallë, ka ndërruar jetë.

E mitura nga Fushë Kruja preku zemrat e të gjithë shqiptarëve, pasi shumë personazhe të njohur u sensibilizuan që të mblidhnin para për kurimin e saj, por fatkeqësisht nuk ia ka dalë mbanë.

Gjithashtu edhe kryeministri Edi Rama reagoi për vajzën e sëmurë në një status në rrjetet sociale, për të cilën u shpreh se do të merrte përsipër të gjitha shpenzimet.

Qeveria shqiptare mori përsipër transportimin e 15-vjeçares së sëmurë në Turqi, nga ku Elona nuk ka mundur të kthehet më e gjallë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tre vjet pasi Bashkia e Tiranës shembi për ‘interes publik’ shtëpitë 100-vjeçare pranë sheshit Skënderbej, vendin e nënstacionit elektrik

Numri i studentëve është rritur gjatë viti akademik 2018/2019, ku janë regjistruar 139,043 studentë, rreth 5% më shumë se një vit më parë

I infiltruari i emisionit “Stop” takon një 16-vjeçare në shtëpinë e Lacit dhe bëjnë Pazar për tarifat e shërbimeve seksuale.

Krevatë, batanije, ushqime dhe veshmbathje për familjet e dëmtuara nga tërmeti në njësitë administrative të bashkisë Durrës.

Në Ditën Ndërkombëtare të Shkopit të Bardhë, shoqata e të verbërve në Durrës ka kërkuar më shumë vëmendje nga qeveria dhe me shumë aksesu

Program Kombëtar për depistimin e kancerit të gjirit, me vendosjen e mamografisë së detyrueshme për gratë mbi 50 vjeç”.

15 tetori është caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si Dita Ndërkombëtare e Ecjes

Një skenë aspak e zakontë ka ndodhur në mes të Tiranës, ku protagonistja ka qenë një femër.

Rreth 1800 studentë të programeve Bachelor dhe Studimeve Profesionale nisën vitin e ri akademik në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durr