Psikologu: Rasti i motrave Kajtazi nuk është i vetmi

17/08/2015 - 10:52

17gusht 2015 – Historia e dy motrave nga Spitalla e Durrësit dhe akuzat që ato lëshuan për dhunë nga ana e familjarëve nuk është i vetmi, por është një fenomen i gjerë në Shqipëri. Psikologu Edmond Dragoti, në një intervistë për gazetën “Panorama” tha se nuk beson që historia që pretendojnë vajzat të mos jetë e vërtetë. “Për fat të keq, ka shumë familje, sidomos ato në zona periferike e fshatra, ku haset ky konflikt brezash e kulturash.

Ndodh sidomos te familjet migratore të cilat pas zhvendosjes, gjenden përball kulturave të ndryshme nga ato që janë mësuar, nuk kanë njohje, nuk kanë identitet. Janë të friksuar sepse u duket se e kanë të pamundur të mbajnë situatën nën kontroll dhe për pasojë, bëhen të dhunshëm”, shprehet Dragoti.

Sipas tij, në rastin e dy motrave Orialda dhe Klevisa Kajtazi, psikologu i shkollës duhej të bënte punën kryesore dhe të fliste me prindërit e vajzave. Vetëm në këtë mënyrë, thotë psikologu, mund të shmangej kjo situatë. Gjithashtu, ai shprehet se dhe punonjësit socialë nëpër shkolla kanë detyrë të jenë më të angazhuar.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e lagjes nr.16 në Durrës, në zonën ku mbrëmjen e të dielës u ekzekutua me armë zjarri Edmir Begu janë tronditur jo pak nga ngjarj

Një familje e re në Shkodër është shtuar ditën e sotme me tre fëmijë. Trenjaket Elena, Soleil dhe Kristel gëzojnë shëndet të plotë.

Gëzim i trefishtë për familjen nga Hasi, për ardhjen në jetë shëndosh e mirë të trenjakëve Marleo, Ajla dhe Anea në maternitetin "Koço Gl

Pas sanitares Tire Alldervishi që punonte në spitalin Covid 2 e cila zhvati nga paratë vajzën e një pacienteje me koronavirus, emisioni S

Fiks Fare denoncoi një skandal në shëndetësi, ku një viktime nga Covid 19 i kanë vjedhur një pajisje oksigjeni me vlerë 5 mijë euro.

Shqipëria konsiderohet si një ‘parajsë’ për pensionistët e huaj, për shkak të kostos së lirë të jetesës raport me të ardhurat me tyre.

Mjekja shqiptare, Eneida Doko, 34 vjeç, ndërroi jetë në Gjermani pas një aksidenti rrugor.

Në këtë javë të dytë të vaksinimit anti-covid ata që po i nënshtrohen këtij procesi është personeli shëndetësor i pavionit COVID të Pedia

Përfaqësuesi i Kishës Orthodokse në Lezhë, Koço Kapedani, i cili u dhunua nga punonjësi i një firme private ka folur për "News 24".

Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka ndërruar jetë në moshë të re.