Punonjësit e bashkisë së Durrësit dhurojnë gjak për talasemikët (VIDEO)

10/11/2017 - 15:29

Me moton "Kush dhuron gjak, shpëton jetë", bashkia e qytetit të Durrësit ka ndërmarrë nismën e dhurimit të gjakut.

Kjo seancë është zhvilluar në ambientet e këtij insitucioni, në përkrahje të fushatës së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak në ndihmë të fëmijëve të sëmurë me talasemi dhe të plagosurit në aksidente rrugore.

Sipas kordinatores së Kryqit të Kuq Durrës, Ermira Guza, dhurimi i gjakut është kthyer në traditë për punonjësit e bashkisë së qytetit bregdetar.

Të dhurosh gjak për kategoritë në nevojë të këtij lëngu jetësor, do të thotë të dhurosh shpresë, të japësh jetë. Ndaj edhe nisma të tilla shërbejnë për të shpëtuar njerëz si dhe për të rritur ndërgjegjësimin në shkallë më të lartë mbi domosdoshmërinë e dhurimit të gjakut.

Në vendin tonë duhen 30 000 njësi gjak, në një kohë kur mund të sigurohen vetëm 20 000 të tilla. Janë rreth 300 pacientë talasemikë të cilët marrin gjak çdo muaj, pa llogaritur të aksidentuarit që kanë nevojë urgjente për të.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fakulteti i Studimeve të Integruara me Praktikën në universitetin e Durrësit ofron një alternativë unike në universitetet shtetërore: stu

Event mjaft i rëndësishëm në shoqërinë e një vendi janë martesat.

“Fiks Fare” solli mbrëmjen e kësaj të hëne historinë e dhimbshme të një gruaje, të dhunuar vazhdimisht nga ish-bashkëshorti, me 6 urdhra

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka hapur dyert për 2200 studentë që ulen për herë të parë në auditore, nga 17 mijë që numërohe

Universiteti i Shkodrës dhe fusha akademike ka humbur një nga personalitetet e shquara të qytetit të Shkodrës.

Sot nis viti i ri akademik për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë (bachelor dhe profesionale).

Data 15 tetor është caktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si Dita Ndërkombëtare e Ecjes në Natyrë.

Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës është gati për nisjen e vitit të ri akademik 2018-2019. 

Në Mat i jepet lamtumira tre personave të cilët u vranë një ditë më parë, ku dy prej tyre ishin punonjës bashkie, ndërsa një i tretë bano

Edhe pse ndër më të varfërit e Europës, shqiptarët janë shquar ndër vite si sqimatarë pas veshjeve dhe këpucëve.