Punonjësit e UKD-së dhurojnë gjak (FOTO)

03/07/2020 - 14:02

Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak për nevojat e spitalit. Në mjediset e Ujësjellës Kanalizime u përshtatën mjediset, ku punonjës të UKD-së dhuruan nga një njësi gjaku.

Gjaku që është dhuruar ditën e sotme do të shkojë për nevojat që kanë fëmijët me talasemi dhe për personat që pësojnë trauma nga askidentet rrugore. Kryqi i Kuq dega Durrës ka zhvilluar shpesh fushata ndërgjegjësimi për të siguruar gjak me anë të dhurimit dhe Ujësjellës Kanalizime Durrës është përgjigjur pozitivisht në të gjitha rastet.

Kjo periudhë e vitit është më e vështira për spitalet në përgjithësi, pasi nevojitet më shumë gjak për operacione dhe nevoja të tjera që paraqesin persona të ndryshmë kur kërkojnë ndihmë mjekësore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe studime nga institucione të tjera e kanë vërtetuar se Shqipëria ka nivelin më të ulë

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka shpërndarë një video mesazh të mjekes Najada Çomo.

Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim prekës për nënën e tij Aneta, e cila u nda nga jeta një ditë më parë.

Banorët e pallatit 1035, në lagjen nr. 9 të qytetit të Durrësit, janë njoftuar për lirimin e banesave, pasi pallati i tyre do të shembet.

Urdhri i Stomatologut ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Aneta Ramës, e cila ka qenë me profesion mjeke stomatologe.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë takimit me epidemiologët e Tiranës, një prej vatrave kryesore n

Shqipëria tashmë ka 12 rektorët e rinj të dalë nga zgjedhjet e 30 korrikut, që do të drejtojnë Rektoratet e Universiteteve Publike.

Është ndarë nga jeta doktoresha e QSUT-së Albana Çela.

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme festën e Kurban Bajramit, por për herë të dytë si në Fitër Bajram, në kushtet e masave anti-c

Kjo ditë është e shënuar për të gjithë besimtarët myslimanë, pasi festojnë Kurban Bajramin.