Rektorja Sotirofski takim me ambasadoren franceze dhe përfaqësues të ADF-së

20/09/2019 - 10:57

Rektorja e universitetit “Aleksandër Moisiu”, Prof. Dr. Kseanela Sotirofski, priti në një takim ambasadoren franceze, Shkëlqesinë e Saj, znj. Christina Vasak dhe Përgjegjësen e Divizionit të Transportit në Fondin Francez për Zhvillim (Agence Française de Développement), znj. Lise Breuil.

Prof. Sotirofski e njohu përfaqësinë me zhvillimet e universitetit të dytë më të madh në vend si dhe projektet e tij të zhvillimit, siç është përmirësimi i kampusit universitar. Ajo e falënderoi përzemërisht ambasadoren për bashkëpunimin konkret të ofruar me ambasadën vetë, por edhe me Universitetin Sophia Antipolis në Nice.

Ambasadorja Vasak, e cilësoi frymën e bashkëpunimit me UAMD-në si shumë të rëndësishëm për institucionin që drejton. Bashkë me znj. Breuil ato shpjeguan rolin e ADF-së në vendet ku është prezente dhe projektet e zhvillimit që ajo mbështet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një protestë paqësore është organizuar në Padova nga shqiptarë dhe italianë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar të shembur si sot dy javë më

“Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar.  Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kop

Andrea Karanaxha është një prej pensionistëve në qytetin e Durrësit, që ka pasion kopshtarinë.

Imami Ervin Qylafku, i cili drejton Xhaminë e Madhe në Durrës, në urimin e tij për besimtarët për ditën e Fitër Bajramit, lutet vetëm për

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit është të dielën, më 24 maj 2020.

Mbyllja e lojërave të fatit në fund të vitit 2018 bëri që shumica e atyre që luanin në kazino apo pika bastesh të ktheheshin tek bixhozi

Shqipëria po bën hapa prapa në indeksin e zhvillimit njerëzor për shkak se vdekshmëria foshnjore po rritet vit pas viti dhe nga ana tjetë

Ministria e Shëndetësisë publikon udhëzuesin për masat që duhet të ndërmarrin institucionet e kopshteve dhe çerdheve në prag të hapjes, n

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në Ditën Kombëtare të Jetimëve ka zgjedhur të shprehë mirënjohjen për