Rrëfimi i gruas në Durrës: Si e zbulova që isha prekur nga kanceri i gjirit (VIDEO)

30/10/2019 - 16:27

Jeta e Vjollcës ndryshoi rrënjësisht në momentin që vuri re se diçka nuk shkon me gjoksin e saj.

60-vjeçarja e cila banon në Durrës prej shumë vitesh, zbuloi rastësisht në muajin prill teksa ndodhej tek e bija në Itali se një masë tumoriale ishte krijuar në trupin e saj.

Nuk kishte dhimbje por dhimbjen, atë shpirtërore do ta ndjente më vonë, kur mjeku italian t’i komunikonte se ajo ishte prekur nga kanceri i gjirit...

Vjollca tregon se përveç check-up, nuk kishte kryer kurrë më parë kontroll për këtë sëmundje dhe sigurisht që përballja me të ishte e frikshme, nisur edhe nga vetë emri që ka; kancer.

E dhimbshme ishte edhe për fëmijët e Vjollcës, pasi siç tregon edhe e bija, nuk kishin informacion më parë për atë me të cilën e ëma e saj do luftonte për jetën. E ndonëse e re në moshë, as ajo vetë nuk kishte bërë më parë eko apo mamografi.

Por pasi kanë kaluar disa muaj që prej kohës kur 60-vjeçarja kreu ndërhyrjen dhe është në trajtim mjekësor, ajo tregon se para se të diagnostikohej me kancer gjiri, ka qenë më e lumtur.

Ndonëse arriti ta kapte në kohën e duhur, ajo sërish frikësohet se sëmundja mund t'i rikthehet, ndaj edhe nuk ngurron t’iu bëjë thirrje femrave të tjera të mos neglizhojnë kontrollin te mjeku specialist.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot shqiptarët shënojnë 22 Nëntorin, Ditën e Alfabetit Shqip, i cili u njësua në Kongresin e Manastirit.

Ndonëse kanë normën më të lartë të refuzimit të kërkesave dhe jetojnë në një vend që nuk ka luftë apo konflikte etnike, asgjë nuk i ndal

Emisioni “Stop” në Tv Klan ka trajtuar mbrëmjen e sotme konfliktin e një italiani me qytetarin Hekuran Shkëmbi për një biznes.

Në vijim të nismës së Bashkisë Durrës, për realizimin e Dëgjesave Publike për PBA 2020-2022, më datë 20 nëntor 2019, në Njësinë Administr

“Partneritetet Publike Private zënë vetëm 8% të buxhetit të shëndetësisë, por kanë ndikuar me shërbime parandalese dhe jetëshpëtuese

Sorollaten për më shumë se 5 vite për regjistrimin e pronës, pasi Kadastra i kishte informuar gabimisht se prona e tyre ishte regjistruar

Shërbimi i hemodinamikës në spitalin rajonal të Shkodrës ofrohet brenda 24 orëve, duke zeruar radhët e pritjes për këtë shërbim jetik për

Vogëlushi shqiptar, Alvin Berisha, duket se po e merr veten më së miri, pas shpëtimit nga kampi i tmerrit “Al Hol”, në Siri.

Rindërtohet dhe pajiset me aparatura mjekësore moderne qendra shëndetësore e Vaut të Dejës, duke siguruar një standard të ri shërbimi për