Rrëfimi i gruas në Durrës: Si e zbulova që isha prekur nga kanceri i gjirit (VIDEO)

30/10/2019 - 16:27

Jeta e Vjollcës ndryshoi rrënjësisht në momentin që vuri re se diçka nuk shkon me gjoksin e saj.

60-vjeçarja e cila banon në Durrës prej shumë vitesh, zbuloi rastësisht në muajin prill teksa ndodhej tek e bija në Itali se një masë tumoriale ishte krijuar në trupin e saj.

Nuk kishte dhimbje por dhimbjen, atë shpirtërore do ta ndjente më vonë, kur mjeku italian t’i komunikonte se ajo ishte prekur nga kanceri i gjirit...

Vjollca tregon se përveç check-up, nuk kishte kryer kurrë më parë kontroll për këtë sëmundje dhe sigurisht që përballja me të ishte e frikshme, nisur edhe nga vetë emri që ka; kancer.

E dhimbshme ishte edhe për fëmijët e Vjollcës, pasi siç tregon edhe e bija, nuk kishin informacion më parë për atë me të cilën e ëma e saj do luftonte për jetën. E ndonëse e re në moshë, as ajo vetë nuk kishte bërë më parë eko apo mamografi.

Por pasi kanë kaluar disa muaj që prej kohës kur 60-vjeçarja kreu ndërhyrjen dhe është në trajtim mjekësor, ajo tregon se para se të diagnostikohej me kancer gjiri, ka qenë më e lumtur.

Ndonëse arriti ta kapte në kohën e duhur, ajo sërish frikësohet se sëmundja mund t'i rikthehet, ndaj edhe nuk ngurron t’iu bëjë thirrje femrave të tjera të mos neglizhojnë kontrollin te mjeku specialist.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vëllazëria Ungjillore Shqiptare doli në një deklaratë për mediat këtë të hënë duke mohuar që familja Josifi të ketë lidhje me ato që pred

Ministria e Shëndetësisë njoftoi ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka shpërndarë në Facebook një mesazh të mjekes Silvana Çeliku për situatën e përkeqësuar pre

Instituti i Shëndettit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët shqiptarë që udhëtojnë me makina gjatë stinës së nxehtë të verës.

Shkolla jopublike 9 dhe 12-vjeçare “Pavarësia” në Durrës, është gati për të pritur nxënësit në vitin e ri shkollor 2020-2021, nën kushtet

Ish-Myftiu i Tiranës Ylli Gurra, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se ngjarja e rëndë në Kombinat të Tiranës, ku nëna d

Ministrtja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu iu bën apel të rinjve për të marrë përgjegjësi individuale për të frenuar përhapjen e korona

Ujësjellës Kanalizime Durrës i është përgjigjur pozitivisht thirrjes së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak për nevojat e spitalit.

Regjistrimi në universitete do të nisë në fund të korrikut dhe të tre raundet do të aplikohen në U-albania.

Në Gjykatën e rrethit Gjyqësor Durrës, është në gjykim çështja civile me nr.