Sakrifikoi gjithçka për dajën e sëmurë, mbesa kërkon ndihmë: S'dua ta braktis

11/10/2018 - 13:38

Një histori prekëse është bërë sot pjesë e emisionit “Me zemër të hapur” të moderatores Evis Ahmeti. Protagoniste është bërë një 45-vjeçare, e cila ka sakrifikuar gjithçka për të mbajtur dajën e saj të moshuar. 74-vjeçari Pal Doda nuk ka fëmijë, është i vetëm dhe vuan nga një sëmundje e rëndë, nga parkinsoni.

Marjeta Sula, vajza e motrës të së moshuarit nga studio e emisionit apeloi për ndihmë. Ajo tregon se nuk do që ta braktisë dajën e saj, por e vetmja gjë që kërkon, është ndihma. Marjeta nga studio e emisionit pohoi se kishte sakrifikuar gjithçka, punën, familjen dhe çdo gjë tjetër. Teksa qëndron afër dajës, Marjeta kërkon një pension kujdestarie.

"Kam pasur përkrahjen e familjes, por ka pasur edhe zëra kundër. Por nuk pyet. Daja më sheh në dritë të syrit. Më sheh si diçka të shenjtë. Kam qenë mbesa e parë. Kemi shkuar shumë. Kur e mora, nuk mendova gjatë, se më dhimbsej. Por tani kam shumë vështirësi financiare, pasi u detyrova që të lija edhe punën. Po punoja në treg, shisja, por më merrte në telefon; ‘eja, eja’. Ndaj u detyrova që ta lë punën. Por unë dua një përkrahje nga shteti, të kem një kujdestari. E di që nuk përfiton kemp, të paktën kështu më kanë thënë. Daja ka vetëm pensionin, por si del ai. Unë dua që të marr kujdestarinë ligjore", tha Marjeta. 

Parkinsoni është një sëmundje e vështire, por nëse do t’i referohemi ligjit dhe kategorive që përfitojnë pension përkujdesjeje, kjo diagnozë nuk përfshihet. Apeli shkon edhe tek institucionet të cilat duhet te rishikojnë kategoritë e përfituesve të kujdestarisë. Kjo situatë me të cilët përballet sot Marjeta, është një situatë që mund te përngjaj edhe me shume raste të tjera. BalkanWeb

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me rastin e Ditës Botërore të Dhurimit të Gjakut, universiteti “Aleksandër Moisiu” u vizitua nga një grup parlamentarësh të Komisionit pë

Dita Botërore e Breshkave përkujtohet çdo vit më datë 16 qershor duke i kushtuar një rëndësi të veçantë ruajtjes së këtyre llojeve global

Asnjë durrsak nuk e kishte menduar ndonjëherë më parë që do të vinte një ditë që për të bërë plazh do qëndronin edhe mbi gurë.

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe Dekani i Fakultetit të Teknologj

Pas provimit të parë të maturës shtetërore, atij të gjuhës së huaj të kryer më 7 qershor, mbi 36 mijë maturantë në Shqipëri do t’i nënsht

25 të rinj të zonave rurale të bashkisë së Durrësit (njësive administrative Katund i ri dhe Manzë) janë bërë pjesë e projektit “Forcimi i

Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian.

Qemal dhe Afrim Bushi janë paraqitur këtë të diel në “Shihemi në Gjyq” tek “E Diela Shqiptare” për shkak të një konflikti të ashpër që ka

Një prej tre shqiptarëve që rënë në prangat e policisë italiane në vitin 2018, pasi u kapën me sasi të madhe droge në makinë është liruar

Në një vend ku armët ndodhen ende në duart e popullatës dhe vrasjet e plagosjet prej tyre mbeten një problem ende i pazgjidhur, siguria ë