Sallamet e rrugës, ish-drejtori i AKU: Rrezikon jetën e konsumatorëve!

02/10/2019 - 22:19

Në shumë dyqane mishi në Tiranë, por edhe herë-herë në tregje shihen sallame të ndryshme, të cilat nuk kanë etiketë, gjë që tregon se janë ilegale. Ish drejtori i AKU, Besnik Jakaj, i ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, e ka konsideruar tepër të rrezikshme konsumimin e këtyre produkteve.

Problemin, Jakaj e sheh te mungesa e kontrolleve të AKU, të cilat janë përgjegjëse për të marrë masa për garantimin e sigurisë ushqimore.

“Është procedurë administrative e AKU, duhet masa, etiketa jep garanci për konsum njerëzor. Tregjet janë detyrë e AKU që të kontrollohen, e certifikon vetëm AKU. Vlerësimi i rriskut, dominante në sigurinë ushqimore. AKU nuk është bazë ushtarake, por sektori me i rëndësishëm dhe jetik, ku përzgjidhen njerëz jo të duhur. Çdo produket që është jashtë licencimit të proceseve teknologjike përbën rrezik për konsumimin. Mënyra e të ushqyerit ndikon edhe në kodin gjenetik, abuzimet përbëjnë një alarm për shëndetin masiv të popullatës. Abuzime ka në të gjithë botën, por AKU ka detyrimin të bashkëpunojë me pushtetin vendor, policinë me të gjitha strukturat për të minimizuar rriskun, pasi siguria ushqimore është element i rëndësishëm i sigurisë kombetare” - u shpreh ish drejtori i AKU, Besnik Jakaj. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Qeveria po përgatit një paketë të plotë mbështetëse konkrete për kthimin e mjekëve shqiptarë të diasporës, që nga bonusi dhe incentivat

Kryetarja e Komisionit të Arsimit dhe Medias, Fatjona Dhimitri, i kërkon publikisht ministres së Arsimit, Besa Shahini, të japë dorëheqje

Fotot e të sëmurëve në fund të jetës, por edhe të vdekur. Foto që do t’ju bëjnë që ta lini vesin e duhanit.

Stresi i lidhur me punën ka një prevalencë të lartë tek punonjësit në Shqipëri.

Një ditë më parë “Stop”transmetoi dy dëshmi të reja, që implikojnë profesorin e kantos në shkollën e mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier

Ideja e ministrit të turizmit dhe mjedisit Blendi Klosi e mbështetur nga hotel "Aragosta" me pronar Eduard Xhepa, janë finalizuar me një

Të tjera dëshmi tronditëse kanë dalë në dritë për abuzimet e mësuesit “zhigolo” të shkollës së mesme artistike “Jakov Xoxa” në Fier.

Pema e Paulownia po bëhet një ndër më të kultivuarat nga fermerët shqiptarë në vitet e fundit.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Laboratorin e Virologjisë në Institutin e Shëndetit P

Hapet gara për mësuesit që duan të vihen në listë pritjeje për t’u punësuar në vitin e ardhshëm shkollor.